„Śpiewanki – bobasanki” zajęcia umuzykalniające dla maluszków w wieku od 0 do 4 lat

w każdy wtorek

godz. 17:00

Zapraszamy na zajęcia dla maluszków w każdy wtorek  o godz. 17:00

Pierwsze zajęcia mają charakter otwarty, zapoznawczy, pokazowy i są bezpłatne.

Zajęcia mają na celu uwrażliwienie maluchów na dźwięki – ich wysokość, barwę, ton, głośność, oraz na rytm. Dzieci, poprzez obycie z dźwiękami różnorodnych instrumentów, melodiami, rymowanymi wierszykami, zmieniającym się tonem głosu, rozwijać będą nie tylko zmysł słuchu, ale i uważność, koncentrację, inteligencję, pamięć. Chwytanie za instrumenty, próby zagrania na nich, pobudzają ich zdolności manualne, odpowiadają na potrzebę eksploracji. Połączenie śpiewu z ruchem dodatkowo poprawia motorykę i stymuluję pamięć mięśniową dziecka. Wczesny kontakt z muzyką ma też niebagatelny wpływ na późniejszą naukę mowy, języków obcych, czy gry na instrumentach.

Zajęcia są też wspaniałą okazją do pogłębienia więzi pomiędzy rodzicem a maluchem, przez wspólną zabawę, śpiew i dotyk. Równocześnie, jako miejsce spotkań dzieci w tym samym wieku, rozwijają ich umiejętności interpersonalne.

Zajęcia wypełnione są od początku do końca muzyką: prowadząca śpiewa proste dźwięki, powtarzane przez dzieci i rodziców, improwizuje melodie na sylabach imitujących „paplanie” niemowląt, wplata piosenki, po polsku, jak i w innych językach – te znane nam z dzieciństwa, jak i z zupełnie obcych nam kręgów kulturowych. Formy statyczne przeplatane są dynamicznymi, w których śpiewowi towarzyszy ruch – gesty, zabawy taneczne i rytmiczne. Wykorzystywane są także rekwizyty – woreczki, chusty, piłki, proste instrumenty perkusyjne jak grzechotki, klekotki, bębenki. Prowadząca zapoznaje też dzieci z brzmieniem różnych instrumentów, które pojawiać się będą „gościnnie” na zajęciach.

Dzieci przez okrągłą godzinę „zanurzone” są w muzyce. Prowadząca zachęca zarówno maluchy, jak i rodziców, do interakcji – do wspólnego śpiewu i ruchu, do odpowiadania na muzyczne „sygnały”. Udział w zabawach jest dobrowolny: dzieci mogą swobodnie poruszać się po sali, partycypując aktywnie lub pasywnie – i tak podświadomie chłoną muzykę oraz to, co dzieje się wokół niech podczas zajęć.

Zajęcia odbywają się na podłodze/miękkich poduszkach i materacach, aby mamy i dzieci miały swobodę ruchu i mogły dobrać pozycję do wieku i preferencji dziecka oraz swojej wygody. Przy ładnej pogodzie przeniesiemy się na świeżo wyremontowany taras przed Ośrodkiem Kultury lub na trawę.

 

ZALETY GORDONEK:
– dzieci zaczynają szybciej mówić,
– chętnie śpiewają, improwizują i są kreatywne.
– Mowa maluchów staje się wyraźna i jest bardziej płynna
– potrafią dłużej koncentrować uwagę na danej czynności
–  łatwiej przychodzi im nauka języków obcych
– zacieśnianie relacji rodzinnych
– poprawia się koordynacja ruchowa, zmysł równowagi
– trening umiejętności interpersonalnych – okazja do spotkań z dziećmi w tym samym wieku

Prowadząca zajęcia:
Ola Bilińska, wokalistka i multiinstrumentalistka o bogatym doświadczeniu w pracy z dziećmi na warsztatach muzycznych i koncertach w całej Polsce, stworzyła swoją autorską formułę zajęć umuzykalniających, opartą na elementach metody gordonowskiej, integracji sensorycznej i zabawach, które zgromadziła podczas swojej pracy dydaktycznej i artystycznej.

Skip to content