Wolontariat europejski EVS

Wykorzystaj swoją szansę jako wolontariusz EVS

Dzięki działaniom wolontariackim Erasmus+ młodzi ludzie mogą wyjechać za granicę, aby uczestniczyć w projektach wolontariackich.

Działania te są realizowane w ramach inicjatywy „Europejski Korpus Solidarności”, wspieranej finansowo przez program „Erasmus+”.

Uczestnicząc w Europejskim Korpusie Solidarności stajesz się częścią wspólnoty podobnie myślących młodych ludzi, mających wpływ na tworzenie bardziej integracyjnego i zjednoczonego społeczeństwa.

Jako wolontariusz zobowiązujesz się pracować dla zagranicznej organizacji. Projekty wolontariackie obejmują różne rodzaje działalności w tak różnorodnych dziedzinach, jak praca z młodzieżą, działalność kulturalna, opieka socjalna czy ochrona środowiska. Wolontariusze zobowiązują się do nieodpłatnej pracy w pełnym wymiarze godzin.

Zdobyte doświadczenie poświadczane jest za pośrednictwem specjalnego dokumentu, ważnego w całej Europie, jakim jest Youthpass. Na zakończenie wolontariatu otrzymasz również zaświadczenie o uczestnictwie w Europejskim Korpusie Solidarności.

Wolontariusze biorący udział w działaniu wolontariackim Erasmus+ powinni zapoznać się z treścią pakietu informacyjnego, który wyjaśnia, na czym polegają zadania wolontariuszy, oraz z informacjami dotyczącymi Youthpassu i ubezpieczenia.

System wsparcia językowego online Erasmus+ pomoże Ci nauczyć się języka potrzebnego podczas wolontariatu.

CZAS TRWANIA

Projekty wolontariackie trwają co najmniej dwa tygodnie i maksymalnie 12 miesięcy.

Są one realizowane w krajach uczestniczących w programie Erasmus+ i w krajach partnerskich, co oznacza, że można wziąć udział w projektach organizowanych poza granicami Europy.

WARUNKI

Wolontariuszem zostać może osoba w wieku od 17 do 30 lat.

WSPARCIE FINANSOWE

Ze środków programu pokrywane są wszystkie podstawowe koszty związane z projektem wolontariackim. Wolontariusze mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie oraz dostęp do wszelkiego potrzebnego transportu lokalnego, otrzymują także kieszonkowe. Podczas pobytu za granicą wolontariusze są objęci ubezpieczeniem.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ

Erasmus+ oferuje dofinansowanie Europejskiego Korpusu Solidarności. Jeśli pochodzisz z jednego z krajów programu Erasmus+, możesz wziąć udział w działaniach wolontariackich, rejestrując się w portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. Po dokonaniu rejestracji możesz:

Jeśli pochodzisz z jednego z krajów partnerskich Erasmus+, możesz zgłosić bezpośrednio swoją kandydaturę do organizacji odpowiedzialnej za wysłanie Cię za granicę lub przyjęcie Cię w kraju przyjmującym i za organizację wszystkich spraw praktycznych. W Europejskim Portalu Młodzieżowym, unijnej stronie internetowej przeznaczonej dla młodzieży, znajduje się wykaz organizacji wolontariackich Erasmus+. Przejrzyj wykaz i skontaktuj się z organizacjami, które mogą Cię zainteresować, by sprawdzić, czy nie poszukują wolontariuszy.

Na poniższych stronach znajdziecie informacje o aktualnych, interesujących projektach, w których możecie wziąć udział:

https://www.facebook.com/groups/erasmusyouth/

https://www.facebook.com/groups/EVS.vacancy/

Skip to content