Spektakl „Magiczne Drzewo” oraz warsztaty rodzinne/dla dzieci Teatru Cieni Ka
Teatr Cieni Ka to polsko-turecka grupa teatralna, działająca w Warszawie od stycznia 2013 roku – od tego czasu zapoznająca polską publiczność ze sztuką tradycyjnego tureckiego teatru cieni Karagöz. W repertuarze mają polskie adaptacje kilku klasycznych spektakli, do których własnoręcznie wykonują figurki i dekoracje. Wykorzystują przy tym stosowaną od wieków metodę, której założyciel teatru Ka nauczył się od jednego z największych tureckich mistrzów tej sztuki – Tacettina Dikera. Technikę Karagöza wykorzystują również w aranżacji spektakli wychodzących poza kanon tego teatru, a nawet w animacjach filmowych. Występowali w Polsce i w Turcji, współpracowali m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Adama Mickiewicza, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie i Grupą Studnia „O”.
Opis spektaklu „Magiczne drzewo”
Stambuł to miasto bardzo stare, pełne ruin, wąskich uliczek, gwarnych bazarów. Jest to miasto rozkrzyczane, przez Turków, Greków, Żydów, Ormian zamieszkane. Im wszystkim żyje się tam nienajgorzej, lecz mogłoby żyć się lepiej, gdyby mieli więcej…
– Sklepów?
– Nie!
– Fabryk?
– Nie!
– Ulic?
– Nie!
– Samochodów?
– Nie!
– Parkingów?
– Nie!
– A więc czego?
– Zieleni!
W Stambule jest za mało drzew! Karagoz, nasz bohater, dostaje więc nasiona, a wraz z nimi zadanie: Ma zazielenić miasto, aby jego mieszkańcom żyło się lepiej. Czy mu się to uda? Zobaczcie sami.
Wystąpią: Umut Nebioğlu i Albert Kwiatkowski.
Po spektaklu zapraszamy na warsztaty rodzinne/dla dzieci, które rozpoczną od krótkiego wprowadzenia na temat tureckiego teatru cieni – dzieci poznają legendę o jego powstaniu oraz sylwetki głównych bohaterów. Część praktyczna warsztatów przybliża dzieciom podstawy animacji. Podczas spotkania uczestnicy wykonają figurki według własnego pomysłu lub z wykorzystaniem szablonu i odegrają w parach krótkie scenki wzorowane na improwizowanych dialogach charakterystycznych dla tego teatru.
Prowadzenie: Umut Nebioğlu i Albert Kwiatkowski
Teatr Cieni Karagöz – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości turecki teatr cieni Karagöz to jedna z kilku tego typu tradycyjnych technik teatralnych, jakie możemy spotkać w Azji. Początki teatru Karagöz są dość niejasne. Jedni są przekonani, że przybył do Turcji na początku XVI wieku z Egiptu, inni mówią, że to rodzima tradycja, która zrodziła się w Bursie – niedaleko Stambułu – w XIV wieku. Jakby nie było, teatr ten od swojego powstania aż do końca XIX wieku był w Turcji jedną z najbardziej popularnych rozrywek. Lubili go wszyscy: ludzie prości i wykształceni, żołnierze i kobiety, starzy i młodzi.
Niektóre spektakle to adaptacje wschodnich legend i romantycznych eposów znanych na całym Bliskim Wschodzie, ale większość opowiada o przygodach pary przyjaciół, którzy wciąż pakują się w różnego rodzaju tarapaty: Karagöza, od którego imienia teatr wziął swoją nazwę, oraz Hacivata. Karagöz jest prosty, niewykształcony i rubaszny, a Hacivat to jego przeciwieństwo. Różni ich wszystko – są jak ogień i woda – lecz bez siebie nie mogą żyć. Tej dwójce towarzyszy cała plejada postaci, którymi są zazwyczaj przedstawiciele różnego rodzaju mniejszości i grup społecznych zamieszkujących dawny Stambuł. Są więc wśród nich muzułmanie, chrześcijanie i Żydzi, Kurdowie, Arabowie, Ormianie i Grecy, przybysze z Anatolii i znad Morza Czarnego, a także goście z Iranu i Europy. Dużo jest kobiet, są tancerze i tancerki, pijacy, opiumiści, bandyci oraz wszelkiego rodzaju dziwacy, jakich można było spotkać niegdyś na ulicach Stambułu. Każda z tych postaci ma właściwy sobie charakter, język oraz sposób bycia i przedstawiana jest w sposób dowcipny, z przymrużeniem oka.
więcej informacji: