Kogo kręci kino historyczne na Podlasiu II edycja

12 października 2018
godz. 10.00
wstęp wolny

Pierwszy w Polsce film ukazujący historię cudzoziemców, którzy wspierali powstańców warszawskich w walce z okupantem.

W filmie zagrali między innymi Emilia Krakowska, Krzysztof Dracz i Jerzy Rogalski, a także cudzoziemcy – Gruzini i Słowacy.

Po filmie zapraszamy na dyskusję z reżyserem filmu i historykiem IPN.

„Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim” | pokaz filmu oraz dyskusja
Piatek, 12.10.2018, godz. 10:00 

Film to fabularyzowany dokument, w którym wywiady z powstańcami przeplatają się ze scenami fabularnymi. W filmie znalazł się między innymi wywiad z córką porucznika Iringha, dowódcy plutonu Słowaków. Część fabularna jest czarno-biała, znalazła się w niej między innymi scena z belgijskim przemytnikiem diamentów, a także scena z Alim, w której zagrała Emilia Krakowska.

Zdjęcia do filmu były realizowane m.in. w Domu Polonii, Pałacu Branickich oraz w Starej Papierni w Konstancinie-Jeziornie. Na planie pracowała międzynarodowa ekipa. Autorem zdjęć jest Nicolás Villegas Hernández – Kolumbijczyk, absolwent PWSFTViT w Łodzi.

Dokument jest hołdem, jaki, według wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniewa Galperyna, powstańcy chcą oddać cudzoziemcom, którzy dołączyli się do tej walki o wyzwolenie i walczyli z nimi ramię w ramię w powstaniu.

Premiera filmu odbyła się 18 września 2018 r. w warszawskiej Kinotece.

 

Pokaz i dyskusja odbędą się w ramach projektu Kogo kręci kino historyczne na Podlasiu? realizowanego przez Fundację Artystyczną ERINAB przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura Dostępna 2018. Film powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich dzięki dofinansowaniu przez Miasto Stołeczne Warszawę, Urząd d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundację PZU oraz zbiórki publicznej. Najważniejszym elementem projektu, którego Partnerem jest Suwalski Ośrodek Kultury, są projekcje filmowe poświęcone wybranemu tematowi historycznemu połączone z panelem dyskusyjnym prowadzonym przez specjalistów z IPN Białystok, który jest Partnerem Strategicznym.
Patronat Honorowy sprawuje Związek Powstańców Warszawskich.

Skip to content