Filmowe Podlasie Atakuje

wtorek, 03 sierpnia 2021 r.
Bilety: 5 zł ulgowy, 10 zł normalny
godz. 19:00

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE! (FPA!) to akcja promująca kino niezależne, a zarazem swoista platforma filmu autorskiego, i artystycznego. Wszyscy twórcy prezentowanych filmów mieszkają lub pochodzą z Podlasia – kręcą oni i one: fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich i zagranicznych festiwalach. Akcja stara się promować krótkometrażowe kino , Podlasie  i ludzi stąd poprzez filmy oraz organizację pokazów i warsztatów.
Koordynatorzy FPA! wierzą, że filmy oraz charakterystyczna dla Wschodu dobra energia, potrafią zmieniać ludzi, kino, a nawet świat. Są też przekonani, że filmowe produkcje z Podlasia potrafią rozpalić emocje i skłonić widzów do refleksji.

Prowadzenie Krzysztof Sienkiewicz, Marcin Pawlukiewicz

Tegoroczna edycja to 75 minut filmów

Niecodziennik Epidemiologiczny 1, reż. Agnieszka Waszczeniuk / animacja (3’43”)
Rysunek przedstawiający czowieka w okularach trzymającego dłonie na klatce piersiowej
Satyryczny miniserial animowany, dotyczący codzienności w świecie opanowanym przez koronawirusa.
Projekt zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.
Gdy nie widzę, reż. Krzysztof Świderski / dokument (7’33”)
Górnik w kopalni
Dokumentalna impresja o zejściu w głąb jaskini.
Grotołaz mierzy się z ciemnością wnętrza Ziemi.
Now Listen, reż. Kijek/Adamski / animacja (3’50”)
Postać człowieka stojącego pomiędzy kamieniami
Próba dialogu między kobietą i mężczyzną ewoluuje w symboliczne zjawisko. Kobieta przenosi się w kosmos i wraca na Ziemię, by nawiązać nić porozumienia z mężczyzną na piedestale
Rozwiązanie, reż. Szymon Ruczyński / animacja (8′)
Rysunek człowieka w garniturze siedzącego za biurkiem
Jest XXI wiek. Bohaterka filmu z niedowierzaniem obserwuje, jak wśród niewielkiej lokalnej społeczności odżywa wiara w czary. Wobec tajemniczej kobiety padają oskarżenia o uprawianie czarnej magii. Każdy ma coś do powiedzenia, a do gry włączają się miejscowe władze, środki masowego przekazu i Kościół. Nawet sama bohaterka odkrywa, że zajęcie stanowiska w tym sporze może nie być tak oczywiste, jak zdawało się na początku.
Organek: Pogo, reż. Maciek Szupica i Krzysztof Kiziewicz / teledysk (5′)
Młoda para pozuje do zdjęcia
Impresja o tym, co teraz dzieje się w polskim społeczeństwie. Nastąpił dziwny czas podziałów i rozłamów społecznych. To luźna krytyka polityczna czasów, w których żyjemy i nastrojów politycznych, które nas otaczają.
“Nie staramy się stawać po żadnej ze stron. Po prostu przyglądamy się temu z ciekawością i przerażeniem zarazem.” – mówią autorzy
Ostatni Junak, reż. Mikołaj Janik / dokument (14’35”)
Droga asfaltowa
Gosia i Krystian jadą bardzo krętą drogą. Czy istnieje korelacja między pasją i miłością? A między miłością i bólem? Czym jest zależność od drugiego człowieka, a czym prawdziwa wolność?
KWIAT JEDNEJ NOCY, reż. Nata Szada, Polska 2019, 12’23”, fabuła
Kąpiąca się kobieta i mężczyzna
Świat mieszkającej na wsi Łucji skupia się wokół modlitwy i domowych obowiązków. Nastolatkę wychowuje matka, dbająca o jej dobre prowadzenie się. Wszystko zmienia pewne przypadkowe spotkanie, podczas którego Łucja wpada w oko młodemu Romowi. Myśl o młodzieńcu staje się dla dziewczyny okazją do spojrzenia na siebie i swoje ciało inaczej niż do tej pory. Zderzenie z nieznanym światem wyzwala w niej chęć przygody.
STORY, reż. Jola Bańkowska, Polska 2019, 5’, animacja
Postać odwrócona tyłem patrzy na puste obrazy
Ironiczny ciąg scenek, opowiadających o przenikaniu się codzienności ze światem cyfrowym. Oglądany przez „story”, popularną dziś funkcję na większości mediów społecznościowych, przedstawia ludzi samotnych, zagubionych, a czasem już obojętnych na otaczającą ich rzeczywistość.
KRZYŻÓWKA, reż. Jan Bujnowski, Polska 2019, 15’, fabuła
Człowiek na pomoście wśród trzcin
Starszy mężczyzna rozwiązuje krzyżówkę, w której napotyka różne hasła. Niektóre są łatwiejsze, inne trudniejsze, ale zawsze wiążą się w jakiś sposób z wydarzeniami z jego życia. Czy z pozoru prosta łamigłówka może stać się czymś więcej niż tylko sposobem na zabicie czasu?
Bilety: 5zł ulgowy, 10 zł normalny dostępne w Ośrodku Kultury w Sejnach oraz online
Skip to content