Podczas koncertu tradycyjnych pieśni z Suwalszczyzny zaprezentują się zespoły „Nachodne” z Sejn, „Pogranicze” z Szypliszk i „Riabina” z Gabowych Grądów. Usłyszymy tradycyjne pieśni weselne, miłosne, liryczne oraz ballady. Zespoły folklorystyczne z terenów wiejskich Suwalszczyzny ukazują słuchaczom uchronione od zapomnienia, różniące się obrzędy, gwary, charakter pieśni, tańce; wyraźnie odmienny jest strój ludowy. Wiele zespołów ze wszystkich powiatów Suwalszczyzny — wielokulturowego regionu — kultywuje własne, bardzo różne tradycje muzyczne, przede wszystkim wokalne.
Zespół Nachodne z Sejn – to zespół śpiewający tradycyjne pieśni techniką białego głosu zachowując melodie i gwarę. Tworzą go pasjonaci śpiewu w rożnym wieku od dzieci do dorosłych, mieszkańcy Sejn i okolicznych wsi gminy Sejny. Repertuar to pieśni suwalskie/sejneńskie oraz mniejszości narodowych zamieszkałych na terenach północno-wschodniej Polski. Zespół rozpoczął swoją działalność w kwietniu 2018 r . w Ośrodku Kultury w Sejnach. Przez śpiew najstarszych pieśni zespół chce ocalić od zapomnienia regionalną tradycję muzyczną oraz obrzędowość, upowszechniając dziedzictwo pokoleń, różnorodność oraz bogactwo kulturowe sejneńszczyzny.
Zespół folklorystyczny „Pogranicze” z Szypliszk – Zespół powstał w 1981 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Zespół przyjął nazwę „Pogranicze”, ponieważ działał we wsiach pogranicznych polsko-litewskich. Reprezentuje folklor muzyczny północnej, historycznej Suwalszczyzny, który od strony repertuarowej oraz praktyki wykonawczej tkwi w obszarze pogranicza kulturowego polsko-litewskiego, charakteryzującego się melodiami i wielogłosem z folklorem muzycznym południowo-zachodniej Litwy. Językowo należy do gwar polskich nie mazurzących, z lekkim, miękkim nadniemeńskim akcentem. W repertuarze Zespołu znalazły się różnorodne pieśni: patriotyczno-historyczne, religijne, obrzędowe, miłosne, pasterskie i in. Szczególnie wyróżniającym się na tym terenie były pieśni żałobne – pogrzebowe zachowujące najbardziej archaiczne składniki tekstowo-melodyczne, piękne pieśni adwentowe, wielkopostne, pastorałki bożonarodzeniowe, pieśni wielkanocne śpiewane podczas obchodzenia wsi po ,,Alleluji”. Odrębną, dużą grupę pieśni stanowiły pieśni weselne, urodzinowe, dożynkowe.
Zespół folklorystyczny staroobrzędowców „Riabina” z Gabowych Grądów – zespół powstał w 1988 roku. Jest jedynym zespołem folklorystycznym staroobrzędowców Polsce. W skład zespołu wchodzi sześć śpiewaczek urodzonych w podaugustowskich wsiach Gabowych Grądach i Borze. Śpiewają w zbliżonym do nowogrodzko – pskowskiego dialekcie języka rosyjskiego dawne pieśni weselne, ballady i korowody oraz pieśni rosyjskiego rodowodu. Zgodnie ze swoją tradycją, nie używają instrumentów muzycznych, także dawne tańce, korowody odbywają się wyłącznie przy akompaniamencie śpiewu