Instruktorzy/Pracownie
Pracownie Ośrodka Kultury w Sejnach 2021/22
Zespół wokalny „Nachodne” (śpiew tradycyjny) dla młodzieży i dorosłych – instruktor Anna Szafranowska
– środa 17.00 -19.00
Na zajęciach będziemy pracować nad emisją głosu archaicznego, tzw. „białego” w programie: trening przepony, ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, relaksacyjne prowadzące do otworzenia głosu i swobodnego i świadomego operowania nim. Nauka pieśni tradycyjnych z różnych kultur głównie z regionu północno-wschodniej Polski i okolic (polskich, rosyjskich, białoruskich, litewskich, cygańskich) a także pieśni bułgarskich.
Zajęcia wokalne i prowadzenie miejskiego zespołu wokalnego mają na celu:
– doskonalenie techniki emisji głosu (ćwiczenia oddechowe, głosowe, artykulacyjne, ćwiczenia rytmiczne)
– pracę nad interpretacją piosenki (słowa, muzyka)
– naukę różnorodnych pieśni w języku polskim
– występy lokalne i nie tylko
- foto. Piotr Malczewski
Ceramika – instruktor Magdalena Gawęcka
– wtorek godz. 17:00 – 19:00
Zajęcia obejmują obcowanie z naturalnym materiałem, jakim jest glina. Lepienie przedmiotów podstawowymi technikami: z wałeczków, z plastra, z bryły. Figurki, ozdoby, naczynia i wszystko, co podpowie wyobraźnia. Zajęcia proponują zapoznanie się z technologią ceramiki, rozbudzanie wrażliwości plastycznej i estetycznej, udoskonalanie umiejętności koncentracji i cierpliwości. Program zajęć obejmuje zapoznanie się z różnymi rodzajami gliny, metodami pracy, wykorzystywanymi narzędziami, technikami zdobniczymi.
Pracownia plastyczna – instruktor Zbigniew Bąk
– czwartek
godz. 16:00 – Młodszaki (dzieci w wieku 5 – 9 lat)
godz. 17:00 – Starszaki (dzieci w wieku 10 – 16 lat)
w pracowni poznamy:
– zajęcia z malarstwa, rysunku, form przestrzennych
– modelowanie, elementy rękodzieła, dekorowanie, klejenie i inne działania
– rozwijanie kreatywności, wyobraźni i wrażliwości plastycznej
– rozwijanie sprawności manualnej, pamięci wzrokowej, spostrzegawczości
– poznanie technik plastycznych i zagadnień z historii sztuki
– przygotowanie do udziału w konkursach plastycznych
– ciekawe tematy i formy realizacji
„Śpiewanki – Bobasanki” – instruktor Ola Bilińska
– wtorek 17:00 -18:00
Zajęcia mają na celu uwrażliwienie maluchów na dźwięki – ich wysokość, barwę, ton, głośność, oraz na rytm. Dzieci, poprzez obycie z dźwiękami różnorodnych instrumentów, melodiami, rymowanymi wierszykami, zmieniającym się tonem głosu, rozwijać będą nie tylko zmysł słuchu, ale i uważność, koncentrację, inteligencję, pamięć. Chwytanie za instrumenty, próby zagrania na nich, pobudzają ich zdolności manualne, odpowiadają na potrzebę eksploracji. Połączenie śpiewu z ruchem dodatkowo poprawia motorykę i stymuluję pamięć mięśniową dziecka. Wczesny kontakt z muzyką ma też niebagatelny wpływ na późniejszą naukę mowy, języków obcych, czy gry na instrumentach.
Kreatywna Grupa Taneczna – instruktor Aneta Chodkiewicz
– poniedziałek 17:00 – 18:00
Na zajęciach:
- Poznacie swoje mocne i słabsze strony
- Nauczycie się różnych technik tanecznych
- Zbudujecie dobrą postawę dla swojego ciała
- Będziemy bawić się możliwościami, które daje taniec
- Wspólnie tworzyć projekt/układ, który będziemy mogli pokazać na scenie
Pracownie muzyczne – instruktor Adam Łabanowski
Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godz.15:00 -19:00 (zajęcia umawiamy indywidualnie z instruktorem )
Wokalne studio piosenki służy do wyrabiania wrażliwości muzycznej dzieci i młodzieży. Regularne spotkania i ćwiczenia wokalne dają w przyszłości możliwość występów na różnego rodzaju imprezach (sakralne, patriotyczne, rozrywkowe, konkursy, festiwale). Możliwość występu przed publicznością nobilituje i stwarza większe zaangażowanie do pracy nad sobą. Dzieci i młodzież uczą się pewnego rodzaju obowiązkowoci, dyscypliny i wrażliwości muzycznej, która przekłada się w praktyce na życie osobiste.
Instrumenty muzyczne (gitara, gitara basowa) zajęcia dają możliwość poznania bliżej instrumentu jego historię, budowę itp. Na zajęciach można poznać wiele możliwości użycia instrumentu. Dzieci i młodzież poznają duszę instrumentu oraz jak wiele piękna można z nich wydobyć. Wyrabiają wrażliwość muzyczną, rytmikę, szacunek i uznanie da muzyki. Zajęcia dają również możliwość założenia zespołu muzycznego.
Nauka gry na pianinie – instruktor Włodzimierz Moniuszko
– poniedziałek 17:00 – 19:00
Joga dla dorosłych – instruktor Marzena Białas
– piątek 16.00 – 17.30
Joga ćwiczenia dla ducha i ciała. System ćwiczeń oparty o Hatha-Joga, który angażuje ciało, umysł. Zajęcia uwalniają od napięć, dają odprężenie, podnoszą koncentrację oraz ulepszają przepływ energii. Jednocześnie wzmacniają układ nerwowy, oddechowy oraz krwionośny i usprawniają pracę narządów wewnętrznych. Zwiększają także ruchomość w stawach. Wpływają korzystnie na kręgosłup, nadają gibkość i siłę ciału, pokonując słabość i przykurcz w układzie mięśniowo-więzadłowym. Zaletom jogi nie ma końca, a mogą ją ćwiczyć wszyscy bez względu na wiek i kondycję. Ćwiczysz bez obuwia. Wskazane jest używanie własnej maty antypoślizgowej.
Pracownie Ośrodka Kultury w Sejnach 2020/21
Ceramika
Zajęcia obejmują obcowanie z naturalnym materiałem, jakim jest glina. Lepienie przedmiotów podstawowymi technikami: z wałeczków, z plastra, z bryły. Figurki, ozdoby, naczynia i wszystko, co podpowie wyobraźnia. Zajęcia proponują zapoznanie się z technologią ceramiki, rozbudzanie wrażliwości plastycznej i estetycznej, udoskonalanie umiejętności koncentracji i cierpliwości. Program zajęć obejmuje zapoznanie się z różnymi rodzajami gliny, metodami pracy, wykorzystywanymi narzędziami, technikami zdobniczymi.
Zajęcia taneczne HIP-HOP – instruktor Martyna Jarocka
(zajęcia odbywają się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Sejnach ul. Wojska Polskiego 64)
– wtorek:
15.00-15.45 dzieci 4-6 lat (nowa grupa)
15.45-16.30 dzieci grupa z roku 2019/20
16.30-17.30 Power Young
17.45-19.00 Let`s Go
Zajęcia hip-hop dla dorosłych z powodu braku lokalu organizowane będą po zakończeniu prac remontowych w Ośrodku Kultury.
– czwartek:15.00-15.45 dzieci 4-6 lat (nowa grupa)
15.45-16.30 dzieci grupa z roku 2019/20
16.30-17.30 Power Young
17.45-19.00 Let`s Go
Zajęcia hip-hop dla dorosłych z powodu braku lokalu organizowane będą po zakończeniu prac remontowych w Ośrodku Kultury.
Hip Hop/Street Dance to popularny styl tańca wśród dzieci, młodzieży, a nawet co raz częściej, wśród dorosłych. Charakteryzuje się swobodną nauką kroków i widowiskowych układów tanecznych. Jest to nie tylko dobra zabawa, ale również nauka, rodzaj sportu i sposób na zdrowe życie. Zajęcia wpływają na rozwój psycho-ruchowy, kształtowanie sylwetki i prawidłowej postawy ciała. Zajęcia uczą dzieci współistnienia w grupie, pracy nad własnym ciałem, odwagi jak również czerpania radości z ruchliwych zajęć. Dobra zabawa połączona z pożytecznym treningiem. Fantastyczny sposób na uwolnienie swoich emocji i odkrycie w sobie pasji, a także poznanie nowych przyjaciół.
Martyna Jarocka – pochodzi z Augustowa i tam prowadzi zajęcia w Studiu Tańca Focus. Zespoły które prowadzi zdobywają wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach czy festiwalach. Szkoliła się u takich choreografów jak: Sandy Rzezniaczak, Mariusz Kotarski, Karolina Korczak, Kama Akucewicz, Maciej Zakliczyński, Krzysztof Mazur, Julia Spiecer, Ola Papiór, Hazel Culliney, Alberto Blanco. W roku 2017 uczestniczyła w 14. Europejskich Spotkaniach Tanecznych w Egurrola Dance Studio, szkoliła się w Warszawie oraz w Egurrola Dance Studio gdzie po ukończonym kursie uzyskała certyfikat ze specjalizacją hip hop. Taniec jest jej pasją od wielu lat, uwielbia dzielić się swoją wiedzą z młodymi i zarażać ich pozytywną energią.
Pracownia plastyczna – pracownia „misz masz” – instruktor Maria Pawlikowska
(zajęcia odbywają się w dawnej poczekalni PKS ul. Parkowa 5)
– środa 15.30-16.30 (grupa 5-7 lat), 16.30-17.30 (grupa 8-12)
Celem warsztatów prowadzonych w pracowni „misz masz” jest rozwijanie wyobraźni, cierpliwości, zdolności manualnych, uwrażliwienie na piękno, budowanie zainteresowania sztuki i twórczością regionalną. Uczestnicy mogą czerpać radość z tworzenia i odkrywać własne możliwości. Zapoznanie się z wieloma technikami sprawi, że zajęcia będą ciekawe a zdobyte umiejętności praktyczne, przydadzą się na resztę życia. Zaplanowane do wykonania przedmioty mają walory użytkowe, mogą być miłą pamiątką, ciekawym prezentem i inspiracją do dalszej pracy artystycznej. Warsztaty mają też uwrażliwić dzieci na ochronę środowiska poprzez nadawanie starym przedmiotom nowych wartości użytkowych.
Maria Pawlikowska – absolwentka Wydziału Filmu i Fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. W 2007 roku obroniła pracę magisterską pt. Pastisz Naiwny w pracowni fotografii interdyscyplinarnej pod kierunkiem prof. Mirosława Araszewskiego. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Wielbicielka fotografii analogowej, pasjonatka rękodzieła artystycznego. Kocha nadawać pozornie niepotrzebnym już przedmiotom nową formę, barwę, nowe życie. Prywatnie jest przede wszystkim mamą, dlatego doskonale zna potrzeby dzieci. Prowadzenie warsztatów dla dzieci będzie dla niej radością, okazją do podzielenia się swoimi pomysłami i świadomym procesem rozwijania wrażliwości, pomysłowości i talentów uczestników.
Pracownia teatralna – instruktor Dorian Krause
Zajęcia pozwolą poznać świat teatru. Postaramy się nabrać pewności siebie, rozluźnimy ciało i poznamy podstawowe zadania aktorskie. Damy upust wyobraźni i przekształcimy to w sztukę którą zaprezentujemy widowni. Razem z uczestnikami będziemy obcować z różnymi technikami teatralnymi m.in.: teatr cieni, teatr lalkowy, elementy pantomimy czy animacja przedmiotu. Nauczymy się tworzyć prostą scenografię oraz rekwizyty. Będziemy pracować nad interpretacją tekstu, dykcją, oddechem czy ruchem scenicznym. Po oswojeniu się z arkanami teatru, przedstawimy nasz warsztat publiczności.
Dorian Krause po raz pierwszy z teatrem zetknął się właśnie w Sejnach, pod okiem Pana Piotra Witaszczyka. Był to Teatr Młodych, który przybliżył mu tajniki sztuki teatralnej. Doświadczenie w prowadzeniu zajęć z dziećmi i młodzieżą zdobywał w niejednym Ośrodku Kultury. Organizator happeningów teatralnych oraz plenerowych, współzałożyciel kabaretu Lepsi niż wczoraj. Wieloletni aktor Białostockiego Teatru Arkadia, konferansjer i animator kultury.
Zespół wokalny „Nachodne” (śpiew tradycyjny) dla młodzieży i dorosłych – instruktor Anna Szafranowska
(zajęcia odbywają się na sali teatralnej ZSO w Sejnach ul. Łąkowa 1)
– środa 17.00 -19.00
Na zajęciach będziemy pracować nad emisją głosu archaicznego, tzw. „białego” w programie: trening przepony, ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, relaksacyjne prowadzące do otworzenia głosu i swobodnego i świadomego operowania nim. Nauka pieśni tradycyjnych z różnych kultur głównie z regionu północno-wschodniej Polski i okolic (polskich, rosyjskich, białoruskich, litewskich, cygańskich) a także pieśni bułgarskich.
Zajęcia wokalne i prowadzenie miejskiego zespołu wokalnego mają na celu:
– doskonalenie techniki emisji głosu (ćwiczenia oddechowe, głosowe, artykulacyjne, ćwiczenia rytmiczne)
– pracę nad interpretacją piosenki (słowa, muzyka)
– naukę różnorodnych pieśni w języku polskim
– występy lokalne i nie tylko
Anna Szafranowska pochodząca z Sejn animator i menadżer kultury, instruktor teatralny, pedagog, Mentor Kultury Regionalnej, instruktor śpiewu gospel, dyrygentka i założycielka chóru gospel Suwałki Gospel Choir w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Organizatorka wielu warsztatów muzyki i śpiewu Gospel w Suwałkach, Alitusie i Druskiennikach na Litwie. Od 2011 roku współpracuje z seniorami z Teatru Zgryz - prowadzi przygotowanie wokalne, zajęcia śpiewu tradycyjnego w ramach aktywizacji seniorów i wypełnienia im czasu wolnego. Osiągnięcia: w 2012 roku z teatrem Zgryz Grand Prix w na Festiwalu Juwenilia III wieku w Warszawie a także występy gościnne w spektaklu Wieczór Panieński Teatr Zgryz. Od 2014 roku instruktor muzyki gospel i śpiewu tradycyjnego oraz grupy wokalno-instrumentalnej Seniorów Ostatni Ząb w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Pracownie muzyczne – instruktor Adam Łabanowski
(zajęcia organizowane będą po zakończeniu prac remontowych w Ośrodku Kultury)
Wokalne studio piosenki służy do wyrabiania wrażliwości muzycznej dzieci i młodzieży. Regularne spotkania i ćwiczenia wokalne dają w przyszłości możliwość występów na różnego rodzaju imprezach (sakralne, patriotyczne, rozrywkowe, konkursy, festiwale). Możliwość występu przed publicznością nobilituje i stwarza większe zaangażowanie do pracy nad sobą. Dzieci i młodzież uczą się pewnego rodzaju obowiązkowoci, dyscypliny i wrażliwości muzycznej, która przekłada się w praktyce na życie osobiste.
Instrumenty muzyczne (gitara, gitara basowa, perkusja) zajęcia dają możliwość poznania bliżej instrumentu jego historię, budowę itp. Na zajęciach można poznać wiele możliwości użycia instrumentu. Dzieci i młodzież poznają duszę instrumentu oraz jak wiele piękna można z nich wydobyć. Wyrabiają wrażliwość muzyczną, rytmikę, szacunek i uznanie da muzyki. Zajęcia dają również możliwość założenia zespołu muzycznego.
Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godz.15:00 -19:00 (zajęcia umawiamy indywidualnie z instruktorem Adamem Łabanowskim)
Adam Łabanowski – wieloletni instruktor prowadzący zajęcia wokalne i gry na instrumentach w Ośrodku Kultury w Sejnach. Od ponad 40 lat związany z muzyką, aktualnie prowadzi dwa zespoły muzyczne Gaz Blues Grupa i Sejneńską Kapelę Kresową.
Joga dla dorosłych – instruktor Marzena Białas
(zajęcia odbywają się na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Sejnach ul. Wojska Polskiego 64)
– piątek 16.00 – 17.30
Joga ćwiczenia dla ducha i ciała. System ćwiczeń oparty o Hatha-Joga, który angażuje ciało, umysł. Zajęcia uwalniają od napięć, dają odprężenie, podnoszą koncentrację oraz ulepszają przepływ energii. Jednocześnie wzmacniają układ nerwowy, oddechowy oraz krwionośny i usprawniają pracę narządów wewnętrznych. Zwiększają także ruchomość w stawach. Wpływają korzystnie na kręgosłup, nadają gibkość i siłę ciału, pokonując słabość i przykurcz w układzie mięśniowo-więzadłowym. Zaletom jogi nie ma końca, a mogą ją ćwiczyć wszyscy bez względu na wiek i kondycję. Ćwiczysz bez obuwia. Wskazane jest używanie własnej maty antypoślizgowej.
Marzena Białas instruktorka hatha-jogi, jogi hormonalnej, tai-chi oraz gimnastyki w różnych formach. Jako instruktor pracuje już 15 lat. Jogi uczyła się u Katarzyny Kałamajskiej nauczycielki jogi BKS Iyengara, w stopniu Junior Intermediate III. Ukończyła kurs nauczycielski Intro I, II, rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara. Na co dzień prowadzi szkołę jogi w Suwałkach www.akanta.pl
Spotkania z muzyką (zajęcia umuzykalniające)
(zajęcia odbywają się w dawnej poczekalni PKS ul. Parkowa 5)
– sobota godz. 11.00
śpiew dzieci 3 – 10 lat (zajęcia grupowe)
gra na skrzypcach (zajęcia indywidualne)
Podczas zajęć będzie można nauczyć się czytania nut i wartości rytmicznych, a także poprawnego śpiewu. Będzie też można postawić pierwsze kroki na klawiaturze, flecie prostym czy na skrzypcach. Muzykowanie pobudza wyobraźnię, kształtuje wrażliwość, otwiera na piękno.
Program zajęć:
– nauka czytania nut i wartości rytmicznych
– emisja głosu
– podstawy gry na skrzypcach
– kształcenie słuchu i wrażliwości muzycznej
– próba stworzenia dziecięcego zespołu wokalnego
Emilia Melon – dyrygent chóru Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, skrzypaczka, wieloletnia specjalistka od spraw muzycznych w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych, zamiłowana w przyrodzie i upiększaniu codzienności prostymi, twórczymi działaniami.
Pracownie z lat ubiegłych
Ceramika – instruktorki: Alicja Wasilewska, Olga Wielogórska
dzieci (6 – 10 lat) – godz. 16.00-17.00
Lepienie z gliny to nie tylko doskonała zabawa, ale również forma relaksu i terapii. Praca w glinie rozwija zdolności artystyczne, uczy kreatywności i wytrwałości. Wyrabia poczucie estetyki, rozwija wyobraźnię przestrzenną, sprzyja wyciszeniu i koncentracji na wykonywanym zadaniu. Ugniatanie, wałkowanie, formowanie i ozdabianie gliny wspiera rozwój małej motoryki. Lepienie z gliny to także sposób na wyrażenie siebie i swoich emocji. Praca z gliną poprawia m.in. sprawność ruchową rąk, koncentrację.
Zajęcia ceramiczne dla dzieci mają na celu:
• wspomaganie ogólnego rozwoju manualnego
• wspomaganie precyzyjnych ruchów rąk
• stymulację systemu dotykowego
• rozwijanie wyobraźni i kreatywności
• kształtowanie koordynacji oko-ręka
Alicja Wasilewska – miłośniczka Suwalszczyzny, pasjonatka rękodzieła a także wielbicielka aniołów, przewodniczka terenowa, animator kultury. Rękodziełem interesuje się od kiedy pamięta. Szyje, wypala ceramikę, maluje, rzeźbi oraz zajmuje się tkactwem. Bardzo lubi również decoupage, czyli tworzenie świec i pachnących mydełek. Założycielka Galerii Suwalskie Anioły i Suwalskiego Przytuliska gdzie prowadzi warsztaty z dala od miejskiego zgiełku w otoczeniu anielskiego ogrodu i sielskiej scenerii.
Olga Wielogórska – ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie oraz Uniwersytet Śląski w Cieszynie w katedrze Grafiki w pracowni prof. Andrzeja Pietscha. Po studiach wróciła na Suwalszczyznę, gdzie jako freelancer zajmuje się grafiką, malarstwem, ceramiką, rzeźbą. Prowadzi warsztaty rękodzieła (wikliniarstwo, filcowanie, ceramika, malowanie ikon, hafciarstwo, koronczarstwo, makrama), uczestniczy w plenerach, wystawach krajowych i międzynarodowych. Jej prace można zobaczyć w Niemczech, Norwegii, na Litwie oraz Białorusi i w Polsce. W pracy kieruje się poszukiwaniem wartości ubogacających i uwrażliwiających współczesnego odbiorcę na piękno, sacrum, tradycję oraz zamierające wartości humanistyczne.
Angielski piosenkowo – prowadzenie Ola Bilińska
dzieci (7-10 lat) – godz. 18.00-19.00
Kto z nas nie kocha muzyki? A któż nie chciałby w łatwy i przyjemny sposób nauczyć się języka angielskiego, tak niezbędnego w dzisiejszych czasach – do pracy, podróży, zdobywania informacji ze świata (czy oglądania ulubionych seriali w oryginale!)? Zapraszamy serdecznie na zajęcia, które mają na celu połączenie przyjemnego z pożytecznym: nauki języka angielskiego poprzez muzykę.
Na zajęciach będziemy:
– słuchać piosenek w języku angielskim – z nastawieniem na „close listening” czyli skupieniem się na znaczeniu tekstu i nowym słownictwie,
– oglądać ciekawe teledyski i rozmawiać o nich (oczywiście po angielsku!),
– ćwiczyć elementy gramatyczne obecne w tekstach piosenek poprzez wspólne gry i zabawy
– i przede wszystkim: śpiewać razem na żywo z gitarą!
Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników wspólnego śpiewania, melomanów, przyszłych lingwistów czy po prostu tych, którzy w miły sposób chcieliby podszkolić swój angielski.
Ola Bilińska – wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i muzyki oraz tłumaczka poezji polskiej na język angielski. Absolwentka Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją: współczesna poezja brytyjska. Posiada ogromne doświadczenie w nauczaniu języka angielskiego, które rozpoczęła jeszcze na studiach w Warszawie i kontynuuje aż do dziś – szczególnie z dziećmi i młodzieżą szkolną.
Taniec towarzyski dla młodzieży i dorosłych – prowadzenie Iwona Smyk
– w poniedziałki i soboty:
Chór Ziemi Sejneńskiej – prowadząca Emilia Melon
– czwartek godz. 19.00
– piątek godz. 19.00
Alternatywna forma wspólnego muzykowania w śpiewie dla osób (zarówno dzieci jak i dorosłych), które chcą w twórczy sposób spędzić czas. Poprzez grupowe aktywizowanie uczestników zajęć poszerzymy ich wiedzę muzyczną oraz umiejętności związane z podstawami techniki wokalnej i dykcji. Uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć, na czym polega praca chóru od środka i zmierzyć się z wymaganiami stawianymi przed zawodowymi śpiewakami. Głos ludzki jest pięknym instrumentem, a jak z niego korzystać dowiemy się na zajęciach.
Rysunek, malarstwo i wiedza o sztuce (od 13 lat ) – instruktor Karina Sosnowska
Będziemy poznawali różne techniki malarskie (akwarela, akryl, olej, tempera), rysowali różnymi narzędziami (ołówek, węgiel, tusz), eksperymentowali z różnymi formami, we wnętrzu i w plenerze. Poznamy również technologie: utrzemy sami temperę jajową, poznamy techniki pozłotnicze, techniki zdobienia odlewów gipsowych. Spróbujemy też malarstwa intuicyjnego. Głównym celem zajęć będzie rozwój, relaks przez twórczość, uruchomienie potencjału twórczego w nas. Podejmiemy temat jakim jest studium modela czy martwej natury, co szczególnie może się przydać osobom zainteresowanym kształceniu na uczelniach artystycznych. Na zajęciach planowane są prelekcje i rozmowy na temat historii sztuki oraz sztuki współczesnej.
Karina Sosnowska urodzona w 1982 roku w Suwałkach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki specjalizacja Malarstwo z aneksem z Rysunku w Pracowni Rysunku prof. Zofii Glazer na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie; absolwentka Studium Pedagogicznego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; studiowała na studiach podyplomowych na kierunku Scenografia na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie oraz studiowała w Madrycie na Universidad de Complutense (Hiszpania); była słuchaczką Akademii Teatru Alternatywnego stworzonej przy Teatrze Brama w Goleniowie dla animatorów teatru. Malarka, scenograf, muzyk.
Taniec z ogniem (13-19 lat) – instruktorki: Renata Gąglewska-Gniady, Małgorzata Klahs
Taniec z ogniem jest fascynującą dyscypliną. Podczas zajęć przekażemy podstawy fireshow, nauczymy ruszać się z płonącymi kulami, przygotujemy wspólny występ. Zapraszamy chętnych do powstającej grupy tańca z ogniem. Ilość miejsc ograniczona. https://web.facebook.com/GoreOgienITaniec/
Renata Gąglewska-Gniady – instruktor rękodzieła artystycznego, pedagog. Posiada doświadczenie pracy zarówno w domu kultury, jak i projektach edukacyjnych, społecznych czy artystycznych. Prowadzi galerię rękodzieła artystycznego, pracownię ikon. Członek Grupy Tańca z Ogniem Gore oraz współpraca z Teatrem FireAngels (pokazy żonglerki i tańca z ogniem).
Małgorzata Klahs – magister socjologii, pracownik socjalny, trener Programu PRIDE, socjoterapeutka. Z zamiłowania działacz i animator społeczny. Doświadczenie w prowadzeniu i organizacji inicjatyw kulturalno-społecznych oraz artystycznych. Współpraca z Teatrem Ognia Klan Grus oraz Teatrem FireAngels (pokazy żonglerki i tańca z ogniem).
Ceramika – instruktor Agnieszka Malczewska
Zajęcia dla dzieci:
Lepienie z gliny to nie tylko doskonała zabawa, ale również forma relaksu i terapii. Praca w glinie rozwija zdolności artystyczne, uczy kreatywności i wytrwałości. Wyrabia poczucie estetyki, rozwija wyobraźnię przestrzenną, sprzyja wyciszeniu i koncentracji na wykonywanym zadaniu. Ugniatanie, wałkowanie, formowanie i ozdabianie gliny wspiera rozwój małej motoryki. Praca z gliną poprawia m.in. sprawność ruchową rąk, koncentrację. Lepienie z gliny to także sposób na wyrażenie siebie i swoich emocji. Dotyk miękkiej, chłodnej i wilgotnej masy działa kojąco i rozładowuje napięcie, a także stymuluje układ nerwowy.
Zajęcia ceramiczne dla dzieci mają na celu:
• wspomaganie ogólnego rozwoju manualnego
• wspomaganie precyzyjnych ruchów rąk
• stymulację systemu dotykowego
• rozwijanie wyobraźni i kreatywności
• kształtowanie koordynacji oko-ręka
młodzież i dorośli:
Zajęcia obejmują obcowanie z naturalnym materiałem, jakim jest glina. Lepienie przedmiotów podstawowymi technikami: z wałeczków, z plastra, z bryły. Figurki, ozdoby, naczynia i wszystko, co podpowie wyobraźnia. Zajęcia proponują zapoznanie się z technologią ceramiki, rozbudzanie wrażliwości plastycznej i estetycznej, udoskonalanie umiejętności koncentracji i cierpliwości. Program zajęć obejmuje zapoznanie się z różnymi rodzajami gliny, metodami pracy, wykorzystywanymi narzędziami, technikami zdobniczymi.
Agnieszka Malczewska – pedagog, artterapeuta, z pasją pracy w glinie i wszelkich technikach rękodzielniczych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, prowadzi warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych. Ukończyła kurs ceramiki I stopnia, warsztaty toczenia na kole, warsztaty z technik zdobniczych w ceramice, szkoliła się w technikach pracy z dziećmi w glinie, ukończyła warsztaty ceramika w terapii ręki.
Pracownia fotografii (dzieci/młodzież) – instruktor Krzysztof Dziemian
Zajęcia zostały zaplanowane jako spotkania i zabawy dla młodych, mniej lub bardziej zaawansowanych użytkowników aparatów z zagadnieniami fotografii takimi jak światło naturalne i sztuczne, ruch, czas, kompozycja, kadr, portret, krajobraz, martwa natura, kolaż, obróbka cyfrowa, studio fotograficzne, plener, elementy historii i teorii fotografii. Posiadanie cyfrowego aparatu fotograficznego umożliwiającego manualną obsługę jest mile widziane i pomocne.
Warsztaty szczudlarskie (dzieci/młodzież) – instruktor Krzysztof Dziemian
Zajęcia skierowane do dzieci oraz młodzieży z Sejn i okolic, którzy chcieli by podjąć wyzwanie i zdobyć nową, niecodzienną umiejętność chodzenia na szczudłach.
Krzysztof Dziemian – animator kultury, kulturoznawca, fotografik, performer, szczudlarz. Pracował m.in. jako instruktor i producent w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w latach 2006-2009, pedagog ulicy w Stowarzyszeniu Rezerwat w Poznaniu w latach 2008-2009, specjalista ds. działalności kulturalnej w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu 2013-2017. Jeden z założycieli i liderów Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej Nie Po Drodze działającego na Suwalszczyźnie od 2004 r. Twórca lub koordynator projektów międzynarodowych, młodzieżowych, artystycznych, warsztatowych, edukacyjnych i społecznych zrealizowanych w Suwałkach, Poznaniu, na Suwalszczyźnie, Kubie, Syberii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009 roku w dziedzinie Upowszechnianie kultury oraz w 2014 roku w dziedzinie Teatr.
Pracownia rękodzieła RE-ART – Izabela Giczewska
Wykorzystując techniki rękodzielnicze tworzyć będziemy ozdoby i dzieła sztuki użytkowej. Poznamy elementy takich technik jak decoupage, scrapbooking, plecionkarstwo, rzeźba, tkactwo, koronka, filcowanie wełny, makrama. Badać będziemy nowe możliwości wykorzystania znanych nam materiałów plastycznych i odkrywać sposoby twórczego przetwarzania materiałów pochodzących z recyklingu lub przedmiotów powszechnie uznawanych za zużyte czy nieprzydatne. Pobawimy się także technikami graficznymi: stemplami i szablonami, kaligrafią i batikiem. Przedmioty stworzone na zajęciach należą do twórcy.
Izabela Giczewska – absolwentka kulturoznawstwa i slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim; rękodzielniczka adeptka Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej; aktorka i performerka Teatru Węgajty. Animatorka kultury; instruktorka warsztatów teatralnych i rękodzielniczych; uczestniczka oraz realizatorka projektów społecznych i artystycznych. Obecnie prowadzi Laboratorium Rękodzieła w Suwalskim Klubie Seniora.
Pracownie plastyczne – (dla dzieci w wieku 6-10 lat) – instruktor Dorota Jaczewska
