Zacznij od Bacha. Spektakl, warsztaty rodzinne/ dla dzieci

sobota 25 lipca 2020
ul. Parkowa (łąka PKS)
godz. 15.00, wstęp wolny

Zacznij od Bacha. Objazdowa akademia sztuki.

Program:
1. 15.00 Warsztaty teatralne: prowadzenie Mariusz Cholajda /Adam Walny
2. 16.00 Warsztaty muzyczno-taneczne: prowadzenie Mariusz Cholajda /Adam Walny
3. 17.15 Spektakl „Gould – Wariacje” Walny-Teatr , a po nim krótka prelekcja o Janie Sebastianie
Bachu i Glennie Gouldzie

Spektakl Gould-Wariacje w autorskiej technice nadmarionety klawiszowej w oparciu o naturalnych rozmiarów fortepian koncertowy to opis relacji genialnego pianisty Glenna Goulda z kompozytorem Janem Sebastianem Bachem. Gould rezygnuje z koncertowania u szczytu sławy, nienawidzi teatru, który towarzyszy sytuacji koncertowej. Organizując ostatni koncert postanawia zagrać Bacha środkami teatralnymi.

Treść sztuki:

Jan Sebastian Bach wściekły na pomysł wysłania jego wariacji w kosmos (faktyczny pomysł astronautów z NASA, którzy w 1977 wysłali Arię z Wariacji Goldbergowskich w kosmos jako wizytówkę homo sapiens na wypadek gdyby tam żyli marsjanie) postanawia pozbawić ludzkość własnej spuścizny i podarować ją tym, którzy słuchać go będą w kosmosie. Na ziemi po raz ostatni aranżuje koncert zmarłego po wykonaniu właśnie Wariacji Glenna Goulda, wydobywa go przy pomocy jego własnego nagrania z fortepianu (pod postacią nadmarionety) i przedstawia własny muzyczny testament.
Walny-Teatr powstał w roku 1999 z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta Wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie (od 1995 teatr funkcjonował pod innymi nazwami m.in. Wielki Teatrzyk Świata i Teatr Bezradny). Teatr w swych pracach bada różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performansu. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak Kuglarz i Śmierć, Motyl, Genesis, Kamieniarz, Misterium Narodzenia, Dziadek, Hamlet, Don Kichote, Opus Hamlet, Szekspir – made in Poland czy Przygody Kropli Wody z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

Trasa objazdowej akademii:

25.07. Sejny, Ośrodek Kultury w Sejnach
26.07.Nowinka, Gminny Ośrodek Kultury w Nowince
05.08. Policzna, Instytut Teatru Przedmiotu
09.08 Serpelice, Dom Kultury w Serpelicach
14.08.Czeremcha, Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze
15.08. Supraśl, Pracownia Stowarzyszenia Teatr OKNO, ul. Posterunkowa

Organizator: Instytut Teatru Przedmiotu

Skip to content