„Z klasyka przez Polskę” – koncert

piątek, 13 czerwca 2025 r.
wstęp wolny
godz. 18:00

Zapraszamy na koncert  „Klasyką przez Polskę” 13 czerwca 2025 r. o godz. 18:00

wstęp wolny

wystąpią:

Antoni Wrona – wiolonczela

Łukasz Chrzęszczyk – fortepian

PROGRAM:

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Introdukcja i Polonez C-dur op. 3

Siergiej Rachmaninow (1873-1943)

Sonata g-moll op. 19
Lento – Allegro moderato
Allegro scherzando
Andante
Allegro mosso

Manuel de Falla (1876-1946)

Suite Populaire Espagnole (arr. Maurice Maréchal)
El pano moruno
Nana
Cancion
Polo
Asturiana
Jota

Pablo de Sarasate (1844-1908)

Melodie cygańskie op. 20


Antoni Wrona Urodzony w 2003 roku wiolonczelista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Franciszka Liszta w Weimarze pod kierunkiem prof. Wolfganga Emanuela Schmidta.Studia licencjackie ukończył na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasach prof. dr. hab. Tomasza Strahla i prof. dr. hab. Marcina Zdunika. W 2025 roku został stypendystą programu „Elite” w Paryżu, w ramach którego pracuje z prof. Henrim Demarquette’em.

Jest m.in. laureatem III nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie w 2024 roku, a także zwycięzcą V Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie (2024), XI Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu (2023) oraz XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. JanaVychytil’a w Pradze (2018).

Laureat programu stypendialnego „Młoda Polska” (2020), sześciokrotny stypendysta Nagrody Ministra Kultury oraz stypendysta NIMiT w ramach Krajowego Planu Odbudowy (2024). W roku 2023/2024 członek Akademii PRO Hashtag Ensemble. Wyróżniony nominacjami do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2024 w kategorii Odkrycie Roku oraz do Paszportów Polityki w 2025 roku w kategorii Muzyka Poważna.

Występował m.in.: w Filharmonii Narodowej, siedzibie NOSPR, Narodowym Forum Muzyki czy Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Współpracował z orkiestrami takimi jak: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, NOSPR, Orkiestra NFM Leopoldinum i inne.

W 2020 roku zarejestrował nagranie audiowizualne Elegii Mikołaja Góreckiego z orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Ryszarda Zimaka, a w 2024 roku podczas festiwalu Bridges nagrał Sonatę g-moll Fryderyka Chopina oraz Melodie Cygańskie Pablo de Sarasate z pianistą Bisharą Haronim.

Dzięki uprzejmości Sinfonima Stiftung w Mannheim od 2025 roku gra na instrumencie Nicola Amatiego, wykonanym w 1636 roku w Cremonie.

Łukasz Chrzęszczyk Pianista, solista i kameralista, pedagog. Jest laureatem m.in. Grand Prix, I Nagrody w kategorii duetów skrzypce – fortepian i wszystkich nagród specjalnych I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (duet ze skrzypaczką Martą Kowalczyk, 2015), oraz międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012),im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2013), im. St. Moniuszki w Rzeszowie (2019). Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, laureat nagrody Muzyczny Orzeł 2022 za nagrany w duecie z Jakubem Jakowiczem album z dziełami na skrzypce i fortepian Sergiusza Prokofiewa.

Jako solista i kameralista występował m.in. w Het Concertgebouw w Amsterdamie, siedzibie NOSPR w Katowicach, filharmoniach w Bratysławie,Mediolanie, czy Warszawie – z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej FN. Jako solista współpracował także z orkiestrami Filharmonii Świętokrzyskiej, Rzeszowskiej, Warmińsko – Mazurskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Lutosławski Youth Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną UMFC.

Na dorobek fonograficzny artysty obok nagrań dla Polskiego Radia i TVP Kultura składa się siedem płyt wydanych przez wytwórnie Chopin University Press, Orphée Classics, DUX, nagranych we współpracy m.in. z Joanną Freszel, Jakubem Jakowiczem, Roksaną Kwaśnikowską, Karoliną Nowotczyńską,o tematyce sięgającej od klasyków XX i XXI wieku (tria Ravela i Panufnika, komplety dzieł na skrzypce i fortepian Prokofiewa, Pendereckiego i Lutosławskiego), przez zapomnianą muzykę polską (Śpiewnik Polski – nagrana w duecie z Joanną Freszel antologia pieśni polskiej ze stulecia niepodległości, Fantaisie a quattro Stanisława Skrowaczewskiego) po muzykę najnowszą (monograficzny album z kompozycjami kameralnymi Aleksandra Kościowa).

W latach 2020 – 2021 w ramach stypendium „Kultura w sieci” (2020) i stypendium twórczego MKiDN (2021) pianista zrealizował projekt „Mazurek – antologia”, w ramach którego zarejestrowanych i udostępnionych w witrynie www.antologiamazurka.pl zostało ponad 70 mazurków mniej znanych kompozytorów polskich.

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasach fortepianu prof. Piotra Palecznego i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej (2014). W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Od 2014 roku jest wykładowcą UMFC, prowadząc zajęcia z kameralistyki fortepianowej i współpracując jako pianista z klasami instrumentalnymi, obecnie na stanowisku adiunkta.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Przejdź do treści