wystawa ikon Renaty Gąglewskiej-Gniady
Od piątku 7 maja w oknach Ośrodka Kultury w Sejnach wyjątkowe wydarzenie artystyczne – wystawa ikon Renaty Gąglewskiej-Gniady – instruktorki rękodzieła artystycznego i  ikonopisarstwa,  inaugurująca nowy cykl spotkań z pracami artystów i rzemieślników związanych z Sejneńszczyzną.

Ośrodek Kultury w Sejnach po długiej przerwie wymuszonej sytuacją epidemiologiczną, rozpoczyna stopniowo powrót do normalności.

Idealną przestrzenią ekspozycyjną stała się nowa galeria okienna zmodernizowanego i wyremontowanego budynku siedziby OK, w której można będzie podziwiać prace artystów przez 24h.

Pierwsza wystawa to wybór unikalnych ikon autorstwa Renaty Gąglewskiej-Gniady.

Z techniką pisania ikon artystka zetknęła się w Małopolskim Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie ponad 15 lat temu i od tamtej pory, naprzemiennie z innymi technikami rękodzielniczymi, rozwija swoje umiejętności. Od 4 lat skupia się wyłącznie na ikonach.

Wykonuje je tradycyjną techniką tempery jajowej (sproszkowane pigmenty pochodzenia naturalnego miesza się z medium składającym się z żółtka jajka oraz białego wina).

Uczy się podczas warsztatów i spotkań z innymi pasjonatami i profesjonalistami jak Magdalena Andres czy Dorota Żak, szlifując umiejętności posługiwania się techniką tempery oraz kładzenia różnych rodzajów złoceń.

Od czerwca do sierpnia, dzięki współpracy z Urzędem Miasta w Sejnach oraz Spółdzielni Socjalnej Ekosejny, prowadzi Letnią Galerię Rękodzieła na Placu Dominikańskim w Sejnach.

Więcej o wystawie i planach OK Sejny na najbliższe tygodnie, będzie można usłyszeć 9 maja w godz. 9-12 w programie Podróże po Kulturze w Radiu Białystok.

 

 

Regulamin Galerii

 

 

Skip to content