Warsztaty i Potańcówka z Muzyką Tradycyjną

sobota, 12 luty 2022 r.
Bilet: 15 zł (dzieci za darmo)

Zapraszamy wszystkich entuzjastów zabawy, tańca i muzyki tradycyjnej na jedyną w swoim rodzaju potańcówkę z muzyką na żywo!
Zagrają dla Państwa kapele, których nikomu nie trzeba przedstawiać.
Chłopcy z Nowoszyszek zaprosili do współpracy Kapelę Niwińskich oraz Orkiestrę Radości.
Zaczynamy od 17.00 warsztatami dla rodzin pt. „Balik Karnawałowy”. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję tańczyć, śpiewać, bawić się przy polskiej tradycyjnej muzyce na żywo dwóch rodzinnych kapeli: Rodzinnej Kapeli Niwińskich oraz Rodzinnej Orkiestry Burdalskich. Obie rodziny, a szczególnie grające dzieci: Marysia, Witek, Gabi, Filip i Adam tworzą jedyną w swoim rodzaju Orkiestrę Radości – dziecięco-rodzicielski skład, który gra i śpiewa muzykę tradycyjną przede wszystkim do tańca i „do posłuchu” (klarnet, trąbka, skrzypce, basy, bęben, śpiew).
W programie: zabawy i tańce tradycyjne, m.in. hejduk, konopki, roman kuca, polki, oberki starodawne wyliczanki, oraz piosenki na dawną nutę śpiewane wspólnie z uczestnikami. Kiedyś tańczono na len i konopie – „ na lynek” śpiewając do tego specjalne piosenki, uroczyście strojono obręcz przed zapustami – potem skakano przez nią podczas ostatkowej nocy. Wszystko na pomyślność dla rodzin, kawalerów, panien, gospodyń i gospodarzy. Będziemy bawić się w zabawy, które szczególne miały swoje miejsce podczas zapustne. Zapraszamy!
Po warsztatach od 19.00 Potańcówka z muzyka tradycyjna na której zagrają wszystkie kapele.
Zapraszamy do wspólnej zabawy karnawałowej z własnym koszyczkiem i dobrym humorem !
ORKIESTRĘ RADOŚCI tworzą dzieci z zaprzyjaźnionych ze sobą muzykujących rodzin z Olsztyna, Wrocławia, Starej Huty k. Garwolina i Kalisza: rodziny Skowrońskich, Niwińskich, Burdalskich i Zaczykiewiczów. Powstała w 2020 roku podczas XXII Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Tradycyjnej z potrzeby wspólnego grania, muzykowania, dzielenia się muzyką i radością z innymi.
Orkiestra gra przede wszystkim do tańca, ale także współprowadzi z rodzicami muzyczne warsztaty dla dzieci dotyczące polskiej muzyki tradycyjnej. Spotykamy się w różnych składach w zależności od sytuacji i możliwości.
Główny trzon Orkiestry tworzą Rodzinna Orkiestra Burdalskich i Rodzinna Kapela Niwińskich.
Orkiestra Radości podczas warsztatów zagra w składzie:
Gabriela Burdalska – klarnet, śpiew
Maria Niwińska – skrzypce, śpiew
Filip Burdalski – trąbka, basy
Adam Burdalski i Witek Niwiński – bęben obręczowy, baraban, śpiew
Mateusz Niwiński – skrzypce, śpiew
Agnieszka Niwińska – baraban, bęben obręczowy,
Robert Burdalski – basy, śpiew
Marta Urban-Burdalska – sekund skrzypce, taniec, śpiew
Kapela Niwińskich – Główny trzon kapeli tworzą małżonkowie, Mateusz i Agnieszka Niwińscy, współpracując z innymi muzykami, m.in.
Jackiem iKubą Mielcarkami, Angelą Zajtsewą, Marizą Nawrocką, Magdaleną Sobczak, Janem Tarkowskim. Niwińscy czerpią repertuar z muzyki Polski centralnej i południowo-wschodniej, szczególnie z mikroregionu Kajoków i Powiśla Maciejowickiego, ucząc się od mistrzów i poszukując archiwalnych nagrań oraz zapisów nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania, kultywując taneczny kontekst starej muzyki.
Grywają najchętniej w formie niearanżowanej, podczas spontanicznych
sytuacji tanecznych. W swoim repertuarze mają starodawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów mazowieckich.
Chłopcy z Nowoszyszek – Kontynuatorzy wiejskich tradycji muzykowania, uczniowie i przyjaciele dwóch wielkich postaci Franciszka Racisa i Mieczysława Pachutko od których pochodzi w większości repertuar kapeli. Oprócz tego kapela sięga do muzyki dawnej Wileńszczyzny, pogranicza Polsko-Litewsko-Białoruskiego, Zespół mimo krótkiego stażu szybko zdobywa uznanie licznego grona miłośników tradycyjnego tańca, północno-wschodniego poczucia humoru i kresowej gościnności.
Bilet: 15zł (dzieci za darmo)
Skip to content