Warsztaty dla dzieci „Malowanie dźwiękiem”

16 listopada 2019
godz. 12.00
Wstęp wolny

Kołysanki – kto ich nie lubi? To ostatnia rzecz, którą w dzieciństwie często słyszymy przed zaśnięciem… Muzyka, która zmienia się w sen. Płynie z ust mamy, taty, babci – kogoś, kto nas bardzo kocha.
Kołysanki śpiewają rodzice dzieciom od wieków, na całym świecie. Śpiewały je także kiedyś żydowskie mamy swoim dzieciom. Dwóch takich starych kołysanek nauczymy się na warsztatach – ale nie będzie to tylko nauka tekstu i melodii!
Będzie się działo:
– poznamy odrobinę język jidysz, którym kiedyś mówili w Polsce Żydzi mieszkający także w Sejnach
– nauczymy się uruchamiać naszą dźwiękową wyobraźnię i „malować dźwiękiem” muzyczne obrazy
– poznamy nowoczesne elektroniczne instrumenty i nauczymy się ich używać
– za ich pomocą stworzymy elektroniczny chór i orkiestrę perkusyjną!
Zapraszamy Was serdecznie na kołysankowe warsztaty w oparciu o kołysanki z płyty „Berjozkele”, z wykorzystaniem elektronicznych i akustycznych instrumentów oraz elementami języka jidysz.

WSTĘP WOLNY!!!

Warsztaty poprowadzi OLA BILIŃSKA – wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i muzyki oraz tłumaczka poezji polskiej na język angielski.
W 2010 założyła swój autorski, mistyczno-folkowy zespół BABADAG, w międzyczasie działając w przeróżnych zespołach o przeróżnych stylistykach – od miejsko-folkowych PŁYNÓW, przez neo-bigbitową MUZYKĘ KOŃCA LATA, czy śpiewając ze ZBIGNIEWEM WODECKIM I MITCH AND MITCH ORCHESTRA AND CHOIR. Z Danielem Pigońskim stworzyła elektroniczno-piosenkowy duet BYE BYE BUTTERFLY, którego płyta „Do Come By“ spotkała się ze świetnym odbiorem zarówno krytyków, jak i słuchaczy.
Od paru lat doceniana jest w Polsce i na świecie jako wokalistka przywracająca do życia tradycyjne utwory żydowskie w jidysz. W 2015 roku zdobyła Folkowy Fonogram Roku – nagrodę Programu II Polskiego Radia za płytę „BERJOZKELE – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“ z autorskimi aranżacjami przedwojennych kołysanek. Dwa lata później nominowana była do tej samej nagrody za „LIBELID – pieśni miłosme jidysz“, jej drugą płytę o tematyce żydowskiej. W tym roku na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie miał premierę jej kolejny program „THE NAME’S BAJGELMAN“, poświęcony twórczości braci Bajgelman z Łodzi.
W 2019 roku ukazały się kolejne dwie płyty wokalistki: alt-popowa „KUCZ/BILIŃSKA“ nagrana z klasykiem polskiej muzyki elektronicznej Konradem Kuczem, oraz druga płyta BABADAG: „Šulinys“ inspirowana tradycyjnymi kanonami litewskimi sutartinės, na której wokalnie towarzyszą jej siostry Dominyka, Raminta i Lauksmina Kriščiūnaitė z Wilna. Zespół koncertuje na festiwalach w Polsce i w Europie.
Współpracowała lub współpracuje z takimi postaciami muzycznej sceny jak: Maciej Cieślak, Raphael Rogiński, Macio Moretti, Andrzej Smolik, Pablopavo, Konrad Kucz, Hubert Zemler czy Paweł Szamburski.
Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych oraz filmów, a równolegle z działałnośnią koncertową prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Warszawianka z urodzenia, mieszka w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie

Skip to content