Ucho na dokument

08 listopada 2019
godz. 18.00
wstęp wolny

Czy muzyka może być bohaterem filmu dokumentalnego? Czy możemy zastąpić klasyczną dramaturgię filmową, dużo bardziej wyrafinowaną dramaturgią utworu muzycznego? Jakie kierunki rozwoju może przyjąć dokument muzyczny? W jaki sposób dokumentalista może podchodzić do otaczającej go rzeczywistości?

Ucho na dokument – unikatowy projekt muzyczno-dokumentalny KIJORA FILM, Wrocławskiej Fundacji Filmowej oraz Fundacji Instytutu Filmu Dokumentalnego, który łączy w sobie cechy filmu dokumentalnego, muzykę i działania edukacyjne. W ramach tego projektu w Ośrodku Kultury w Sejnach zaprezentowane zostaną trzy filmy. Dwa wielokrotnie nagradzane filmy dokumentalne – „Festiwal” w reżyserii Anny Gawlity i Tomasza Wolskiego oraz „Opera o Polsce” w reżyserii Piotra Stasika. Dla widza staną się one możliwością zanurzenia się, poprzez kino, w dwa różne muzyczne światy. Wolski i Gawlita pokazują nam kulisy festiwalu muzyki klasycznej. Przedstawiają widzom niedostępny przeciętnemu odbiorcy proces „tworzenia się muzyki”. Stasik natomiast, odwołując się do awangardy muzyki współczesnej, tworzy pierwszą na świecie filmową, dokumentalną operę. Forma ta staje się dla niego pretekstem do wykreowania subiektywnego i bezkompromisowego obrazu Polski. Trzeci to  krótkometrażowy film „Krzyżoki” w reżyserii Anny Gawlity.

 

“FESTIWAL”
Trwa festiwal muzyki klasycznej. Kamera zagląda za kulisy, przygląda się ostatnim próbom, podpatruje prace ekipy technicznej, szykowanie garderoby czy przekomarzanie się śpiewaczki z pianista. W kuluarach fani zbierają autografy i robią sobie zdjęcia z artystami. Przed nami festiwalowy mikrokosmos widziany z każdej możliwej strony. Scena wydaje się pozostawać gdzieś daleko, bo ważniejszy jest sam proces rodzenia się muzyki i towarzyszące mu zamieszanie.

scenariusz i reżyseria: Anna Gawlita, Tomasz Wolski
zdjęcia: Tomasz Wolski
montaż: Tomasz Wolski
kierownik produkcji: Anna Gawlita
producent: Anna Gawlita
koproducenci: Artur Szklener, Joanna Dobrzanska
producent: Kijora
koproducent: The Fryderyk Chopin Institute

 

“OPERA O POLSCE”
Polaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.

 

reżyseria: Piotr Stasik
scenariusz: Piotr Stasik
zdjęcia: Piotr Stasik, Adam Palenta, Paweł Chorzepa, Barbara Kaniewska,
Piotr Rosołowski, Małgorzata Szyłak, Piotr Pawlus, Kacper Kowalski
montaż: Dorota Wardeszkiewicz, Piotr Stasik
muzyka: Artur Zagajewski
obsada: Wojciech Kalarus, Piotr Kedzierski, Dominika Knapik
producent: Anna Gawlita
produkcja: Kijora

 

“KRZYŻOKI”
W pewnej wsi w okolicach Opola trwają obchody Niedzieli Wielkanocnej. Mimo, ze we wsi nie ma już prawie ani jednego konia, to gospodarze wypożyczają je by wyruszyć w wielogodzinną podróż i objechać granice pól wokół miejscowości. Podczas trzydziestopięcio-kilometrowej trasy mieszkańcy modlą się i śpiewają nabożne pieśni. W czasie postojów odpoczywają, jedzą i piją wódkę. Stan zmęczenia i upojenia alkoholowego miesza się ze stanem uniesienia religijnego. Sacrum i profanum.

 

 

 

scenariusz i reżyseria: Anna Gawlita
zdjęcia: Adam Palenta, Tomasz Wolski
montaż: Tomasz Wolski
kierownik produkcji: Anna Gawlita
producent: Anna Gawlita
współfinansowane: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Skip to content