„To był lipiec 1945” – film Waldemara Czechowskiego

sobota, 17 lipca 2021 r.
wstęp wolny
godz. 19:00

„To był lipiec 1945″ jest filmową rekonstrukcją i zarazem opowieścią o największej, zaraz po Katyniu, tragedii Polaków, która wydarzyła się w dwa miesiące po zakończeniu II wojny światowej na ziemi augustowskiej. Występują w filmie ostatni żyjący świadkowie tragedii z lipca 1945 r. Film opowiada też o losach rodzin wciąż oczekujących na wiadomość: „gdzie leżą zwłoki ofiar NKWD i MO”. To także hołd dla odważnych ludzi oraz ich trudnej historii rozgrywającej się na tle niezwykle pięknej krainy: Suwalszczyzny.

Film będzie połączeniem formy dokumentalnej – ukazującej relacje świadków i rodzin ofiar Obławy Augustowskiej – z kreacją artystyczną wykorzystującą animowane rysunki stanowiące wierną rekonstrukcję wydarzeń historycznych. Historię tych wydarzeń zobrazował w formie komiksu więzień zakładu penitencjarnego z Suwałk.

Dramat ludności Podlasia do tej pory jest niezapisaną i nierozpoznaną do końca historią powojennej Polski, którą opowiedamy na nowo.

Ważną warstwą filmowej narracji będzie obrazkowa rekonstrukcja Obławy w postaci rysunków – komiksu, który narysował więzień zakładu penitencjarnego z Suwałk. Jednym
z narratorów filmu jest 91-letni prof. Andrzej Strumiłło,

Skip to content