Spektakl „Prosta historia”

14 grudnia 2018
godz. 17:00
wstęp wolny

P R O S T A  H I S T O R I A | TEATR LATARNIA

„Prosta historia” – to opowieść o przybyszu z gwiazd. Baśń w poetycki sposób mówi o poszukiwaniu i zrozumieniu miłości, opowiada o nadziei i przeznaczeniu. Bohater przejdzie długą drogę od marzeń po rzeczywistość, aż w końcu odnajdzie źródło miłości. Spektakl – monodram, zrealizowany jest w trudnej i rzadko wykorzystywanej technice lalkowej – marionetce. Jest ona zbudowana w nowatorski sposób, nigdy wcześniej nie wykorzystany w teatrze lalek w Polsce, a może i na świecie. Lalka emanuje własnym światłem. Możliwość zmiany barw oraz ich natężenia daje aktorowi sposobność do animacji światłem. Światło jest językiem bohatera, wyraża jego nastrój, emocje i marzenia, dlatego słowa są tutaj zbędne. Całość utrzymana jest w konwencji „czarnego teatru”. Animator jest zupełnie niewidoczny, co nadaje przedstawieniu wymiar magiczny. Poetycką wymowę przedstawienia tworzą animacja lalki, gra światła, obraz i muzyka.

Po spektaklu zapraszamy na warsztaty rodzinne.

Pomysł i realizacja: Mateusz Tymura, Monika Kwiatkowska
Animacja: Mateusz Tymura
Współpraca sceniczna: Błażej Piotrowski
Muzyka na żywo: Zbigniew „Zibi” Rusiłowicz
Współpraca techniczna: Paula Czarnecka
Współpraca w produkcji: Katarzyna Kapuścińska
Zdjęcia: Michał Heller, Łukasz Krysiewicz, Łukasz Puczko

TRAILER:

Spektakl nagrodzony Nagrodą Publiczności
na Festiwalu Animacji Teatralnej i Filmowej 2010 w Rabce
oraz
Nagrodą Publiczności i Nagrodą Fair Play
na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnego ZDARZENIA im. Józefa Szajny w Tczewie.

RECENZJA:
Za marzeniami, czyli „Prosta historia”
O tym, do jakiego stopnia pewne motywy w kulturze ukazują człowieka i jego problemy, świadczy częstotliwość ich pojawiania się na przestrzeni czasów. Jeśli zaś przyjrzymy się temu, jak funkcjonuje w kulturze Mały Książę, widać wyraźnie, jak ważne prawdy przekazuje ta postać i jej historia. Na losach Małego Księcia opiera się właśnie „Prosta historia” – to powiązanie odczytujemy od razu, choć nigdzie nie pada ani słowo na ten temat. Na początku widzimy bohatera, małą marionetkę, wykonaną z plastiku, rozświetlaną od zewnątrz niebieskimi diodami, jak powoli uczy się wstawać i chodzić, poznaje świat. Potem spotyka Różę, przez którą rozbłyskuje w nim czerwone serce, a zaraz potem zaczyna poznawać siebie i swoje emocje. Róża, choć na początku piękna i czerwona, okazuje się jednak chłodna i blada, zostawiając bohatera z czerwonym, rozbudzonym sercem, aż w końcu bohater znika z tego świata. Odlatuje, staje się jedną z gwiazd na teatralnym firmamencie. Historię tę Teatrzyk Magiczna Latarnia ubiera w bardzo otwartą, symboliczną formę, osadzając spektakl w konwencji czarnego teatru. Jedynym źródłem światła na scenie jest marionetka. Czasem rozbłyskują róża czy gwiazdy, lalka jest jednak stałym elementem sceny. Światło zresztą pełni w spektaklu bardzo ważną rolę, symbolizując większość zwrotów akcji, emocje oraz ich natężenie. Światłem rozbłyska róża, kiedy pojawia się w życiu bohatera, barwę światła zmienia serce marionetki, akcji towarzyszą też trzy świetliste punkciki, gwiazdy, w których stronę bohater cały czas zerka. Poetyckiego uroku dodaje muzyka, co sprawia, że „Prosta historia”, poruszając temat, wydawałoby się znany i często opracowywany, dotyka po raz kolejny i zmusza do refleksji. Na scenie wytwarza się iście magiczny klimat, pełen ciepła i baśniowości, w którym Teatrzyk Magiczna Latarnia opowiada o uniwersaliach, do których być może już się nie przyznajemy, które ukryliśmy gdzieś głęboko w zakamarkach psychiki. Nie potrzeba wielkich słów, by ukazać gorycz losu bohatera – dramat dojrzewania, konfrontowania własnych marzeń z rzeczywistością, nadziei pomimo rozczarowań, rozpisany na światło i ruch wypada równie przekonująco jak monumentalny monolog.
Sylwia Dec
Teatralia Białystok, 11 października 2010

 

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Sejny stawiają na Rodzinę” Ośrodka Kultury w Sejnach dofinansowanego przez Miasto Sejny w ramach programu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Sejnach.

Skip to content