Projekt Harcerska Afryka 2018

01 marca 2019
wstęp wolny
godz. 19.00

Projekt Harcerska Afryka 2018 został przygotowany przez członków Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z okazji  100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i rozpoczął się w sierpniu 2017 r.  Celem Wyjazdu była inwentaryzacja, dokumentacja fotograficzna, filmowa oraz kartograficzna, a także w miarę możliwości renowacja trzech polskich nekropolii w Rusape, Marandellas i Gatoomie znajdujących się w Zimbabwe.

Siedmioosobowa grupa przemierzyła kilka tysięcy kilometrów aby zrealizować cele projektu i odkryć zapomniane fragmenty historii Polski. W istniejących około 20 polskich osiedlach na terenie Afryki Wschodniej i Południowej w latach 1942-1952 bardzo prężnie działało i rozwijało się harcerstwo. Po ponad 70 latach na tych terenach ponownie pojawili się harcerze chcąc w ten sposób przywrócić pamięć o tych, o których nie pamięta już prawie nikt. Rodakach, którzy nigdy nie powrócili do swojej Ojczyzny.

„Dla większości z nas misja w Afryce była pierwszą tak dużą wyprawą w życiu. Nie widzieliśmy do końca czego się spodziewać, jednak doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z tego po co tam jesteśmy. Świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w tak niezwykły sposób było dla nas ogromnym przeżyciem. Chcemy aby projekt Harcerska Afryka stał się wydarzeniem cyklicznym oraz  inspiracją dla młodych i aktywnych  ludzi mających realny wpływ na kształtowanie Polski.”

Michał Synowiec „Zetor” – harcerz, podróżnik i organizator afrykańskich i południowo – amerykańskich wypraw. Od 20 lat wędruje w różny sposób po świecie. Animator off-roadu, pilot samolotowy, paralotniowy i skoczek spadochronowy. Kiedyś wspinacz i płetwonurek, cały czas przewodnik górski. Projektant, wykonawca i uczestnik wielu dużych przedsięwzięć logistycznych w kraju i za granicą. Animator i twórca rozmaitych przedsięwzięć pomocowych dla Polaków i Polonii na Wschodzie. Z zamiłowania i wykształcenia etnograf oraz menadżer.

www.globtroter4x4.pl

Skip to content