Plenerowe kino samochodowe – Festiwal Animator on Tour

piątek 26 czerwca 2020
godz. 21.15
wstęp wolny

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to największe wydarzenie dedykowane wyłącznie kinematografii animowanej w Polsce i jedno z ważniejszych w Europie. Od 2017 roku ANIMATOR jest festiwalem kwalifikującym do nominacji Oscarowych, i w tym samym roku zdobył nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Wydarzenie Filmowe.

Od 2008 roku, celem Festiwalu ANIMATOR w Poznaniu jest prezentacja i popularyzacja polskiego i światowego, artystycznego kina animowanego (w ujęciu historycznym i współczesnym), ukazywanie związków filmu animowanego z innymi dziedzinami sztuki i nowych technologi. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji, zaś w wydarzeniach festiwalowych bierze udział ponad 16 000 widzów. Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, który jest okazją do zapoznania się z panoramą najnowszych produkcji krótko i pełnometrażowych. Do selekcji konkursowej napływają filmy ze wszystkich kontynentów, a ocenia je, podczas festiwalu, międzynarodowe jury. ANIMATOR to także spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, wykłady, Animator Dla Dzieci oraz specjalna sekcja Animatora PRO, skierowana do branży filmowej.

W 2018 roku Festiwal zainaugurował Konkurs Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL, który odbywa się rokrocznie i stanowi ważny przegląd najnowszych produkcji rodzimych twórców. Filmy w konkursie ocenia osobne międzynarodowe jury, mając do przyznania trzy nagrody: Grand Prix – Kryształowy Animusz oraz nagrody za najlepszy debiut i film autorski.

Trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR odbędzie się w dniach 3-9 października 2020 r. w Poznaniu.

Filmy, które będą zaprezentowane w Sejnach zostały nagrodzone na Festiwalu ANIMATOR w Poznaniu w 2019 roku na Konkursie Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL:

Ostatnia wieczerza / Last Supper / Piotr Dumała / 2019 / 12’59”

Dramat grupy mężczyzn siedzących za stołem, poruszających się w rytm współczesnej muzyki na kwartet smyczkowy, czyli ostatnia wieczerza Jezusa i 12 apostołów.

Quidquid Latine dictum sit, altum videtur / Julia Orlik / 2019 / 14’57”

Druciana dziewczyna nie chce już dłużej być z drutu, wyrusza więc w podróż, aby znaleźć rozwiązanie swojego problemu.

Deszcz / Rain / Piotr Milczarek / Polska / 2019 / 05’0”

Krótki film animowany, opowiadający o zbiorowej świadomości. O tym, że brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za własne czyny sprawia, że bezrefleksyjnie idziemy za tłumem, co może doprowadzić do tragedii.

Rok / Year / Małgorzata Bosek-Serafińska / 2018 / 11’40”

Jest to graficzno-dźwiękowy dziennik utkany z papierowych odpadów codzienności, etykiet, biletów, metek z cenami, opakowań po papierosach wypalonych w ciągu sześciu lat.

 

Bardzo ważna kwestia dotycząca bezpieczeństwa, apelujemy aby wszyscy, którzy będą chcieli wziąć udział w wydarzeniu stosowali się do obowiązujących zaleceń sanitarnych tj. w tym przypadku:
– odległość samochodów na parkingu przy otwartych szybach 2 m., przy zamkniętych to zalecenie nie obowiązuje
– jeśli postanowiliście zabrać ze sobą znajomych lub bliską osobę przypominamy o konieczności noszenia maseczek ochronnych, w przypadku członków rodziny tego obowiązku nie ma.

Skip to content