Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Sejnach

01 lipca - 11 września 2024 r.
wstęp wolny!
zapisy: 697 998 407

Ognisko Muzyki Tradycyjnej w Sejnach

Projekt Ośrodka Kultury w Sejnach w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Ogniska Muzyki i Tańca Tradycyjnego”
Przedmiotem pracy Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Sejnach będą tradycje muzyczne polsko-litewskiego pogranicza: Suwalszczyzny i Ziemi Sejneńskiej, a więc: polskie, litewskie oraz starowierskie (Rosjan Staroobrzędowców) pieśni wielogłosowe i jednogłosowe: taneczne, miłosne i obrzędowe.

Liderem Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Sejnach jest Anna Szafranowska – pochodząca z Sejn instruktorka śpiewu tradycyjnego, prowadząca w Ośrodku Kultury w Sejnach od 2018 roku zespół „Nachodne”.
Program Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Sejnach oparty jest o autorskie i tradycyjne metody: Anny Szafranowskiej i zaproszonych do poprowadzenia warsztatów Mistrzów Tradycji: Józefa Murawskiego z zespołu „Pogranicze” z Szypliszk oraz zespół Rosjan Staroobrzędowców „Riabina” z Gabowych Grądów.
Nauka pieśni i śpiewu tradycyjnego będzie procesem poznania repertuaru czołowych żyjących i nie żyjących śpiewaków, którzy będą dla uczestników Ogniska żywym nośnikiem tradycji Suwalszczyzny.

Specyfiką pogranicza wielokulturowego jakim jest Suwalszczyzna i Ziemia Sejneńska są wzajemne przenikanie się muzyki tradycyjnej kilku kultur, co słychać w melodiach lokalnych pieśni i tańców, które są wyjątkowe na skalę ogólnopolską m.in. poprzez wielogłosowość i harmonię nietypowe dla polskiej muzyki tradycyjnej. Podczas spotkań warsztatowych Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Sejnach będzie okazja do poznania pieśni, z pogranicza polsko-litewskiego, pieśni korowodowych Staroobrzędowców oraz mniejszości Litewskiej.

Planowane terminy spotkań warsztatowych w ramach Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Sejnach (terminy spotkań mogą ulec przesunięciu):
1. 1 lipca (poniedziałek) godz. 17.00 – Anna Szafranowska, Ośrodek Kultury w Sejnach
2. 10 lipca (środa) godz. 17.00 – Anna Szafranowska, Józef Murawski, Ośrodek
Kultury w Sejnach
3. 13 lipca (sobota) godz. 17.00 – Anna Szafranowska i wiejscy muzykanci z Gminy
Krasnopol, Krasnopol (gospodarstwo Józefa Stankiewicza)
4. 9 sierpnia (piątek) godz. 17.00 – Anna Szafranowska, Ośrodek Kultury w Sejnach
5. 13 sierpnia (wtorek) godz. 17.00 – Anna Szafranowska, Ośrodek Kultury w Sejnach
6. 28 sierpnia (środa) godz. 17.00 – Anna Szafranowska, Ośrodek Kultury w Sejnach
7. 4 września (środa) godz. 17.00 – Anna Szafranowska, Ośrodek Kultury w Sejnach
8. 11 września (środa) godz. 17.00 – Anna Szafranowska, , Zespół „Riabina”, Ośrodek
Kultury w Sejnach

wstęp wolny, zapisy na warsztaty pod adresem: sekretariat@ok.sejny.pl , tel. 697 998 407

Projekt finansowany ze środków Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca

Skip to content