„Nachodne” – nabór do zespołu

od 16 września 2020


Jeśli lubicie śpiewać i chcielibyście przeżyć niezapomniane chwile we wspaniałym towarzystwie na różnego rodzaju festiwalach oraz imprezach z zakresu kultury ludowej, ta propozycja jest z pewnością dla Was. Ośrodek Kultury w Sejnach ogłasza nabór do zespołu „Nachodne”, przyjmujemy osoby w wieku od 10 do 100 lat.

Próby odbywają się w środy w godz. 17.00 – 19.00 z powodu trwającego remontu OK na sali teatralnej ZSO w Sejnach. Zapraszamy!

„Nachodne” to zespół śpiewający pieśni techniką białego głosu zachowując tradycyjną melodie i gwarę. Tworzą go pasjonaci śpiewu w rożnym wieku od dzieci do dorosłych, mieszkańcy Sejn i okolicznych wsi gminy Sejny. Repertuar to pieśni suwalskie/sejneńskie oraz mniejszości narodowych zamieszkałych na terenach północno-wschodniej Polski. Zespół rozpoczął swoją działalność w kwietniu 2018 r . w Ośrodku Kultury w Sejnach. Przez śpiew najstarszych pieśni zespół chce ocalić od zapomnienia regionalną tradycję muzyczną oraz obrzędowość, upowszechniając dziedzictwo pokoleń, różnorodność oraz bogactwo kulturowe sejneńszczyzny.

Zespół prowadzi Anna Szafranowska – pochodząca z Sejn animator i menadżer kultury, instruktor teatralny, pedagog, Mentor Kultury Regionalnej, instruktor śpiewu gospel, dyrygentka i założycielka chóru gospel – „Suwałki Gospel Choir” w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Organizatorka wielu warsztatów muzyki i śpiewu Gospel w Suwałkach, Alitusie i Druskiennikach na Litwie. Od 2011 roku współpracuje z seniorami z Teatru „Zgryz ”- prowadzi przygotowanie wokalne, zajęcia śpiewu tradycyjnego w ramach aktywizacji seniorów i wypełnienia im czasu wolnego, który to w 2012 roku otrzymał Grand Prix  na Festiwalu Juwenilia III wieku w Warszawie. Od 2014 roku instruktor muzyki gospel i śpiewu tradycyjnego oraz grupy wokalno-instrumentalnej Seniorów „Ostatni Ząb” w Suwalskim Ośrodku Kultury.

kontakt z instruktorem: aszaf@op.pl

Stroje, w których zespół występuje zostały zrekonstruowane na podstawie badań etnograficznych terenu Sejneńszczyzny przez etnokostiumologa panią dr. Jadwigę Koszudzką a zakupione w ramach projektu „Sejny na ludowo” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”

Skip to content