Litewska Ekspedycja Narodowa w Polsce

13 grudnia 2019

godz. 13.00

Dn. 13 grudnia 2019 r. o godz. 13.00 w Ośrodku Kultury w Sejnach odbędzie się spotkanie z uczestnikami Litewskiej Ekspedycji Narodowej w Polsce. To był projekt wiążący ze sobą edukację historyczną i reality show.

Uczestnicy spotkania opowiedzą o kulisach wyprawy, zmaganiach z przyrodą, ale również spotkaniach z miejscową ludnością, wspólnych śniadaniach, obozowiskach, pokażą fragmenty filmu dokumentalnego z wyprawy.

Litewska Ekspedycja Narodowa w Polsce

W dniach 22 czerwca – 10 lipca 2017 r. ekspedycja państwowej Telewizji Litewskiej i Radia realizowała projekt pod tytułem „Narodowa Ekspedycja”. Jej uczestnicy zwiedzali historyczne miejsca związane z dziejami Polski i Litwy.

„Narodową ekspedycją” kierował historyk profesor Alfredas Bumblauskas, w 45-osobowym zespole byli również znani podróżnicy, m.in. przyrodnik Selemonas Paltanavičius, kierowca rajdowy Benediktas Vanagas czy muzyk, jeden z najpopularniejszy litewskich raperów Gabrielius Liaudanskas-Svaras.

Była to już trzecia edycja programu (wcześniejsze ekipy przemierzały Litwę i Białoruś), zatem pierwsza wyprawa na ziemie polskie. W 2016 roku uczestnicy projektu podróżowali szlakiem Radziwiłłów rzeką Niemen – od początku tej rzeki na Białorusi do Kowna.

W 2017 roku ekspedycja płynęła rzekami Biebrzą, Narwią i Wisłą specjalnie zbudowanymi na tę wyprawę statkami, z których jeden nazwano „Vytautas Didysis”. Jest to kopia najstarszego odkrytego na Litwie statku z Merkine. To dokładnie taka sama jednostka handlowa, jaka pływała po Niemnie, Wiśle i Dnieprze przed dwustu pięćdziesięciu laty. Ta XVIII-wieczna jednostka „Witold Wielki” jest przykładem tradycyjnej dla ich przodków łodzi – wiciny litewskiej, której pierwowzór znaleziono 20 lat temu na dnie Niemna. Druga, znacznie mniejsza – „Pogoń”, będąca repliką łodzi z XIX wieku, była już wcześniej wykorzystywana w produkcjach telewizyjnych.

Swoją pierwszą podróż w Polsce ekspedycja rozpoczęła w Łomży skąd wyruszyła do Morza Bałtyckiego. Podróż była długa i trudna, gdyż postanowiono opłynąć w Polsce historyczne ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Projekt skupił się na wspólnej historii Polski i Litwy, kulturze, relacjach społecznych między tymi narodami.

Plonem wyprawy był 25-odcinkowy serial telewizyjny o Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

04

 

Skip to content