Koncert Legend of Kazimierz

18 maja 2018
godz. 19.00
bilety w cenie 20zł

LEGEND OF KAZIMIERZ to zespół profesjonalnych instrumentalistów – entuzjastów, których połączyła wspólna pasja wykonywania i tworzenia muzyki korzeni, w tym muzyki folkowej i etnicznej. W szerokim repertuarze wykonawczym grupy odnaleźć można oryginalne aranżacje i własne kompozycje inspirowane kulturą żydowską, bałkańską, Bliskiego Wschodu oraz Jewish Gipsy. Legend of Kazimierz najczęściej występuje w 6 osobowym składzie, jednak możliwy jest też występ w klasycznym trio skrzypce,akordeon, kontrabas.

Mateusz Frankiewicz – kontrabas, ukulele, saz, wokal

Tomasz Pawlak – skrzypce, altówka, wokal

Paweł Iwan – akordeon, wokal

Mateusz Chmiel – klarnet, duduk, flety, wokal

Jacek Długosz – gitara, ukulele

Tomasz Czaderski – darabuke, cajon, djembe

Dawid Czernik– skrzypce, altówk

Muzycy tworzący zespół mieli przyjemność występować z takimi artystami jak Hans

Zimmer, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy, Roby Lakatos czy Jan A. P. Kaczmarek.

Grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy Mateusza Frankiewicza, lidera zespołu, krakowskiego producenta muzycznego i kontrabasisty. Efektem pracy młodych i utalentowanych muzyków jest autorski i niepowtarzalny repertuar Legend of Kazimierz, który mieli okazję prezentować podczas licznych występów, zarówno w kraju i zagranicą.

Od samego początku zespół skupia się na aktywnym prowadzeniu działalności koncertowej. W swojej ofercie Legend of Kazimierz proponuje koncerty autorskie, koncerty tematyczne, koncerty edukacyjne oraz oprawę muzyczną wydarzeń specjalnych i okolicznościowych.

Szczególnym dorobkiem artystycznym grupy Legend of Kazimierz jest udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych, m.in.:

  • Schleswig Holstein Music Festival (2015, Schleswig-Holstein,Niemcy)
  • Muzyka Zaklęta w Drewnie (2015, Polska)
  • Klezmer Festival (2016,Furth, Niemcy)
  • 18. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha (2016,Wrocław, PL)
  • Festiwal Karpaty OFFer(2016, Nowy Sącz, PL )

Zespół podtrzymuje stałą współpracę z lokalnymi instytucjami takimi jak Synagoga Izaaka, Żydowskie Muzeum Galicja oraz słynną restauracją żydowską „Ariel” na krakowskim Kazimierzu.

W swojej twórczości Legend of Kazimierz wykorzystuje bardzo szerokie spektrum muzyczne, co jest efektem fascynacji członków zespołu kulturami zróżnicowanych obszarów Azji, Afryki i Europy. Muzycy dużo czerpią z materiału dźwiękowego i stylistyki charakterystycznej dla Żydów aszkenazyjskich, Żydów sefardyjskich. Kolejną wiodącą inspiracją jest Bliski Wschód – szczególnie melodyka oraz instrumentarium wywodzące się z Turcji i Egiptu. Z rodzimego kontynentu, artyści upodobali sobie dziedzictwo kulturowe krajów bałkańskich takich jak Serbia, Bułgaria czy Rumunia oraz muzykę cygańską.

Podczas koncertów zespół prezentuje utwory instrumentalne nawiązujące do różnych regionów basenu Morza Śródziemnego, które. coraz częściej urozmaica prosty śpiew muzyków – jest to świadomy zwrot ku tradycji wykonawczej muzyki korzeni. Brzmienie zespołu momentami odurza dawką spontaniczności i żywiołowości, chwilami otula melancholią, jakimś smutkiem, pewną trudną do zdefiniowania tęsknotą. Zdecydowanie tym, czym Legend of Kazimierz potrafi całkowicie zjednać sobie publiczność jest perfekcyjne opanowanie różnorodnego instrumentarium, czystość wykonawcza i entuzjazm, a jednocześnie pokora muzyków wobec sztuki, którą tworzą. Biorąc udział w koncercie Legend of Kazimierz, słuchacz może być pewny co do źródła sztuki, z którego czerpie.

„Zespół Legend jest jak dobre wino”. synestezja Małgorzaty Foremniak, po występie zespołu na jednym z wydarzeń medialnych.

POSŁUCHAJ NAS:

 

 

Bilety w sprzedaży 20 zł dostępne online lub w sekretariacie Ośrodka Kultury w godz. 8.00-19.00

Skip to content