„Kim jest Wiera Gran…” – monodram muzyczny

11 grudnia 2019
godz. 17.30
wstęp wolny

 

 

Spektakl w ramach festiwalu WertepEXPO – https://wertepexpo.eu/program/
wykonanie: Marta Andrzejczyk
reżyseria: Janina Tomaszewska/Marta Andrzejczyk
opracowanie muzyczne: Piotr Banaszek
scenariusz autorski na podstawie piosenek z repertuaru Wiery Gran oraz książki Agaty Tuszyńskiej “Oskarżona Wiera Gran”

 

 

 

 

 

WSTĘP WOLNY

Przed widzem jawi się podzielona na pół scena, to dwa oblicza Wiery Gran. Ta ukryta, podglądana przez widzów i widziana jedynie jako cień, zdradza rozstrojoną osobowość. Jawna natomiast ukazuje bohaterkę śpiewającą kolejne piosenki. Mistrzowskie opanowanie głosu, doskonała gra ciała, załzawione oczy oraz zmysłowe ruchu, każdy gest i drgnięcie na usługach odgrywanego monodramu.

„Światło? Ja jestem światłem”
Włosy gładko zaczesane do tyłu, czerwona szminka, usta lekko rozchylone, linia ciała rysująca delikatne „es” w świetle reflektorów… Kilka nut, jej głos i zaczynamy podróż do świata miłości. Niech płynie melodia, niech śpiewa ona, niech ta chwila trwa, kręci się jak karuzela, bez przystanku, bez odpoczynku…

„Filtrują, oskarżają, fotografują, podsłuchują, obserwują, chcą wejść do duszy przez kiszkę stolcową.” Przystanek, przerwa oznacza pustkę, chłód i tą ogromną tęsknotę, za parą zakochanych oczu, w której można byłoby się przejrzeć. W czterech zimnych ścianach nie ma nic prócz bólu, cierpienia, samotności i czujnego oczekiwania na kolejne wyjście na scenę; „Otworzyła się przepaść pamięci, spadam.”

Spektakl otrzymał I nagrodę na IV Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form i Monodramów w Gorzowie Wlkp. w 2012 roku oraz II nagrodę na VIII Studenckim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym THEATRUM ORBIS TERRARUM w Olsztynie w 2015 roku.

Marta Andrzejczyk – olsztynianka, pieśniarka, aktorka Białego Teatru w Olsztynie , w latach 2007 -2010 aktorka Teatru Kreatury z Gorzowa Wlkp. Śpiewa w projekcie słowno-muzycznym „Śpieszmy się kochać ludzi” poezja x. J. Twardowskiego, muz. H. F. Tabęckiego z towarzyszeniem Ewy Błaszczyk i Krzysztofa Kolbergera. 15 kwietnia 2010 roku, w imieniu polskich artystów i twórców, na Zamku Królewskim w Warszawie, programem „Śpieszmy się kochać ludzi”, pożegnała parę Prezydencką i Ministra Tomasza Mertę; 1999 współzałożycielka grupy literacko-muzycznej SCENA BABEL, w latach 2002-2004 w Teatrze Pantomimy Olsztyńskiej, adeptka Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego, nagradzana w dziedzinie piosenki i aktorstwa (m.in. Szczebel do kariery za szczególnie wartościowy debiut aktorski podczas WROSTJA 2008), stypendystka Prezydenta Miasta Olsztyn, Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.
W 2007 ukazała się jej pierwsza płyta „Cicho”, na której gości głos Mirosława Czyżykiewicza. W 2010 roku wydała drugi album „Cienie”. Premiera recitalu „Kobiety Czasownik” przypadła na rok 2010. W 2011 odbyły się premiery jej monodramów muzycznych : ”Spadanie też jest formą lotu” i „Kim jest Wiera Gran”. W 2012 roku wyśpiewała na Zamku w Olsztynie swój recital „Listy Wiery Gran”

Skip to content