finisaż wystawy “Daleko od_do domu” Marcina Pawlukiewicza
Podczas finisażu wystawy „Daleko od_do domu” 11 lutego 2022 r. o godz. 18:30  w Ośrodku Kultury w Sejnach planowane jest spotkanie z autorem, które poprowadzi dr Maciej Białous, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku. Zaprezentowane też zostaną wszystkie fotografie wykonane w ramach projektu oraz związane z nim dodatkowe materiały. Zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat wystawy i tematu jaki podejmuje.

Wystawa fotografii “Daleko od_do domu” Marcina Pawlukiewicza to rodzaj pewnej podróży przez pamięć i tęsknotę za miejscem pochodzenia. Miejscem, które można lubić lub nie, ale do którego mimo wszystko się wraca.

Na ekspozycję składają się portrety 10 osób, które z Sejn wyjechały oraz topograficzne fotografie ich obecnego miejsca zamieszkania. Wystawie towarzyszą fragmenty wywiadów udzielonych przez bohaterów projektu, również tych, których portretów nie udało się tym razem zaprezentować.

Marcin Pawlukiewicz
Daleko od_do domu

Dużą część życia spędziłem w Sejnach. Tu się urodziłem, tu dorastałem, nawet studiowałem w pobliskich Suwałkach. W tym czasie nigdy nie wyjechałem z miasta na dłużej niż rok. A jeżeli już wyjechałem, to zastanawiałem się, co ciekawego mógłbym jeszcze w Sejnach zrobić.
Sztuki wizualne, film i fotografia pasjonują mnie od bardzo dawna. Wykorzystuję je do opowiadania historii. Opowieści te są mniej lub bardziej zwyczajne i najczęściej dotyczą lokalności. Miejsca i czasu, w jakim teraz żyję. Opowiadam też historie z przeszłości. Wszystko to łączy się w jedną całość, zazębia się, uzupełnia i umożliwia kontynuację podjętych przez innych wątków.

Jednak kiedy patrzy się od wewnątrz, trudno dostrzec pełną panoramę zjawisk, jaką tworzy w swym bogactwie sejneński mikroświat.

Osiem lat temu wyjechałem z Sejn i zamieszkałem w Białymstoku. Nie porzuciłem jednak miasta mojego dzieciństwa. Nadal tu działałem w przestrzeni szeroko pojętej kultury.

I tęskniłem. Z tęsknoty narodził się ten projekt fotograficzny.
Każdy z nas za czymś tęskni. Bohaterowie moich zdjęć tęsknią za miastem lub obrazem Sejn, który mają w pamięci. Czasem pamięć się gubi, gorzknieje lub ulega nadmiarowi nostalgii, ale ostatecznie się nie zaciera i trwa.

Nigdy nie wyjechałem z Sejn do końca, podobnie jak większość bohaterów tej wystawy.
Nie wszystkich udało się na niej pokazać, ale wszystkim bardzo dziękuję za zaufanie.

Ekspozycja, którą Państwo mają okazję zobaczyć, jest fragmentem projektu fotograficznego, który realizuję od stycznia 2020 roku. Projekt jest otwarty, więc nadal można stać się jednym z jego bohaterów.

Marcin Pawlukiewicz – twórca wizualny, animator kultury i archiwista społeczny. Absolwent Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2020/2021. Od kilkunastu lat dokumentuje życie Sejn i regionu, współpracując z lokalnymi i mniej lokalnymi instytucjami. Autor lub współautor kilku projektów kulturalnych dotyczących twórczości wizualnej i pracy z pamięcią miejsca. Nie mieszka już w Sejnach, ale często w nich bywa.

Wystawa dostępna od 15 grudnia 2021 roku.

Organizator: Ośrodek Kultury w Sejnach

 

 

 

Skip to content