Dziedzictwo regionu: ”Połów ryb ością”. realizowane w ramach projektu „Postcriptum dźwiękowe. Nowe oblicze archiwalnych filmów”.

środa, 22 maja 2024 r.
godz. 11:00
Wstęp wolny!

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Ośrodek Kultury w Sejnach

zapraszają na spotkanie

Dziedzictwo regionu: ”Połów ryb ością”.

realizowane w ramach projektu

„Postcriptum dźwiękowe. Nowe oblicze archiwalnych filmów”.

Wydarzenia bezpłatne.

W ramach wydarzenie zostanie pokazany film „Połów ryb ością” zrealizowany w Studzianym Lesie, w gminie Giby, w powiecie sejeńskim przez Leszka Mroza, Piotra Szackiego i Krzysztofa Chojnackiego w 1968 r. na taśmie filmowej 16 mm. Ówczesny film został zrealizowany bez lektora i dźwięków otoczenia. Obecnie film został zdigitalizowany przez co uzyskał znakomitą cyfrową jakość oraz udźwiękowiony. Dodano odgłosy tła i merytoryczny komentarz budując nowe warstwy znaczeniowe filmu.

Podczas spotkania pracownicy Kuratorium Etnograficznego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Amudena Rutkowska, etnolożka oraz Mariusz Raniszewski, kulturoznawca, opowiedzą o realizacji filmów etnograficznych, procesie digitalizacji filmowych zasobów archiwalnych  Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z podstawowymi zasadami dokumentacji filmowej oraz jej roli w zachowaniu niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na podstawie filmów etnograficznych z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie opowiemy o metodach filmowej prezentacji zjawisk kulturowych.

Zaprosimy także uczestników spotkania do stworzenia  scenariusza współczesnego filmu etnograficznego. Warsztaty będą miały na celu ćwiczenie umiejętnego korzystania

z dostępnych materiałów cyfrowych do tworzenia wartościowych filmów, atrakcyjnych dla współczesnych odbiorców.

 

 

 

Skip to content