16. GRAND OFF IM. WITOLDA KONA – NAJLEPSZE NIEZALEŻNE KRÓTKIE FILMY ŚWIATA CZ. I

czwartek, 14 września 2023 r.

godz. 18:00

Wszystkich kinomaniaków, a szczególnie fanów produkcji niezależnych, bardzo gorąco zapraszamy na kolejną odsłonę  Festiwalu GRAND OFF przygotowanego przez  Ośrodek Kultury w Sejnach . Podczas pokazów GRAND OFF będzie można obejrzeć najlepsze krótkie filmy świata w kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktor, aktorka, fabuła, dokument, animacja i film polski.

Festiwal Grand OFF to jedna z najważniejszych inicjatyw promujących kino niezależne w Polsce oraz jedna z najważniejszych tego typu idei na świecie. Organizowany od 2006 roku festiwal eksponuje kino rzadko prezentowane i nieobecne w głównym obiegu, zapewnia tym samym filmom niezależnym odpowiednią rangę i prestiż.

Najlepszy Scenariusz / Best Script 
Tytuł/Title: SWEETIE PIE
[23’13] 2022
Reżyser / Director: Alexandra Naoum
Francja / France

Laura zmaga się ze swoim gniewem podczas pobytu w areszcie. Na jednodniowym zwolnieniu warunkowym zostaje skonfrontowana ze złożoną rzeczywistością, w której jej córka jest pod opieką jej własnej niedojrzałej matki.

BEST POLISH MOVIE / NAJLEPSZY FILM POLSKI 

Tytuł/Title: FIRST…
[26’37] 2021
Reżyser / Director: Adam Hartwiński
Polska / Poland

40-letnia Marysia dowiaduje się, że dziecko, którego się spodziewa, ma nieuleczalną wadę genetyczną i prawdopodobnie umrze wkrótce po
urodzeniu. Zdesperowana kobieta podejmuje trudną decyzję o urodzeniu dziecka i oddaniu jego nerki chorej małej dziewczynce.

Najlepszy Montaż/Best Editing 

Tytuł/Title: THE BLACK CHRISTS. FAR FROM JUSTICE
[14’50] 2022
Reżyser / Director: Monica Manganelli
Niemcy / Germany

Wizjonerski wiersz i medytacja na temat najgorszej masakry na tle rasowym w historii Ameryki, która wydarzyła się w Tulsie (Oklahoma) w 1921 r.
przeciwko czarnej społeczności Greenwood. Film opowiadany w 14 rozdziałach jako drogi krzyżowe (Via Crucis), inspirowane wierszem Countee Cullen i surrealistycznymi artystami Magritte i Max Ernst.

Najlepszy Dokument/Best Documentary   

Tytuł/Title: LA LIXEIRA (THE DUMP) – THE INVISIBLES’ DIGNITY
[12’53] 2021
Reżyser / Director: Guido Galante,
Antonio Notarangelo
Włochy / Italy

Maputo, stolica Mozambiku, ma jeden, a może nawet dwa miliony mieszkańców, gdzie dzień po dniu mężczyźni, kobiety i dzieci zbierają jedzenie w powolnej i cichej rozpaczy – to ich jedyna szansa, aby przeżyć.

Najlepszy Aktor/Best Actor   

Tytuł/Title: BETTER MEN
[11’13] 2020
Reżyser / Director: Guillaume Doucet
Francja / France

W grupie wsparcia, Dave, przysadzisty mężczyzna po pięćdziesiątce, z trudem dzieli się swoją historią. Kiedy mówi, uczestnicy zaczynają wstawać jeden po drugim…

NAJLEPSZA ANIMACJA/BEST ANIMATION   

Tytuł/Title: SAGISO
[05’27] 2021
Reżyser / Director: Claire Layne
USA / USA

Po wizycie w świątyni, młoda Japonka spotyka tajemniczego ducha, który podąża za nią do domu.

Skip to content