13. GRAND OFF – NAJLEPSZE NIEZALEŻNE KRÓTKIE FILMY ŚWIATA cz. pierwsza

piątek 06 marca 2020
wstęp wolny
godz. 18.00

Festiwal Grand OFF to jedna z najważniejszych inicjatyw promujących kino niezależne w Polsce oraz jedna z najważniejszych tego typu idei na świecie. Organizowany od 2006 roku festiwal eksponuje kino rzadko prezentowane i nieobecne w głównym obiegu, zapewnia tym samym filmom niezależnym odpowiednią rangę i prestiż. W tegorocznej edycji zgłoszono niemal 3 500 filmów ze 133 krajów, w tym z USA, Indii, Wielkiej Brytanii, Iranu, Kanady, Brazylii, Filipin. Prezentowane filmy, tworzone głównie przez młodych ludzi, zadają ważne pytania poruszając problemy nurtujące współczesne społeczeństwo, zachęcając w ten sposób do dyskusji nad otaczającą nas rzeczywistością.

06.03.2020 r. godz.18.00

Najlepszy Scenariusz / Best Script 
Tytuł/Title: Morale/Mit im Bund – 13:06
Kraj/Country: German/Niemcy
Reżyseria/Director: Lukas Nathrath

Mara bierze udział w intensywnym szkoleniu niemieckich sił zbrojnych. Gdy inny żołnierz, Weber, upokarza ją przy członkach oddziału, Mara postanawia bronić się, nawet za cenę przekroczenia wyznawanych zasad.

 

Najlepsza Reżyseria / Best Directing 
Tytuł/Title: Rodzice/Parents – 28:00
Kraj/Country: Federacja Rosyjska/ Russian Fedaration
Reżyseria/Director: Evgeniy Shemanov

Rodzice jako jedyni zawsze na nas czekają i zawsze są gotowi przebaczać. Dopóki żyją, chcą nas widywać. Ale przychodzi czas, kiedy jedyne co możemy zrobić dla tych, których kochaliśmy, to pielęgnować pamięć o nich.

Najlepsze Zdjęcia/Best Cinematography 
Tytuł/ Title: Wstań – Stand up/ DOUBOUT – 19:27
Kraj/Country: France/ Francja
Reżyseria/Director: Pierre Le Gall, Sarah Malléon Martynika

Ośmioletni Joseph nie może się pogodzić z wyjazdem starszego brata na kontynent. Pod wpływem ludowych opowieści dziadka, sądzi, iż Lentikri, starożytny martynikański potwór, grasuje w pobliżu domu, żeby zaatakować jego bliskich. Decyduje się na konfrontację.

Najlepszy Montaż/Best Editing 
Tytuł/ Title: Bifurcation point/Punkt bifurkacji – 20:00
Kraj/Country: Russian Federation/ Rosja
Reżyseria/Director: Leonid Gardash

Często nie jesteśmy świadomi, że nasze działania przynoszą zaskakujące, a nawet katastrofalne skutki. Punkt bifurkacji, według teorii chaosu, to moment, gdzie najmniejsza zmiana układu może prowadzić do znacznych zmian w jego stabilności. W codziennym życiu, jest to chwila, która może na zawsze zmienić nasz los. Kumpelski żart staje się dla dwudziestoletniego Artema i doświadczonego policjanta ich własnym „punktem bifurkacji”.

 

Najlepsza Scenografia / Best Production Design 
Tytuł/ Title: Franka – 29:21
Kraj/Country: Belarus/ Białoruś
Reżyseria/Director: Mitry Semenov-Aleynikov

      

Białoruś, rok 1943. Ranny żołnierz niemiecki przychodzi do gospodarstwa, w którym mieszkają doświadczone przez wojnę kobiety. Przestraszone, prawie go zabijają, jednak w odruchu litości, zabierają go do domu. Czy będą w stanie żyć z wrogiem?

Skip to content