„Nachodne”

Zespół śpiewaczy Nachodne z Sejn – powstał w kwietniu 2018 r. w Ośrodku Kultury w Sejnach. Śpiewają w nim mieszkańcy powiatu sejneńskiego w różnym wieku, od dzieci do dorosłych. Repertuar grupy to tradycyjne pieśni suwalskie oraz mniejszości narodowych zamieszkałych na terenach północno‑wschodniej Polski, wykonywane techniką białego głosu z zachowaniem melodii i gwary.

Zespół prowadzi pani Anna Szafranowska i to pod jej opieką Nachodne zdobyło wiele prestiżowych wyróżnień, w tym II miejsce na 55. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w roku 2021 i oraz III miejsce w VII Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w tym samym roku. W 2022 roku podczas 56 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, członek zespołu Nachodne- Franciszek Sewastynowicz otrzymał najwyższą nagrodę festiwalu- Basztę kategorii śpiewak. Najmłodsze śpiewaczki zespołu Ola Maksimowicz i Natalia Luty zostały laureatkami III edycji konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko” organizowanego przez Polskie Radio Program II.

W roku 2022 podczas XXII Przeglądu Muzyki Tradycyjnej Suwalszczyzny zespół otrzymał

I nagrodą w kategorii zespołów śpiewaczych oraz I nagrodę w kat. Mistrz- Uczeń, Ola Maksimowicz i Natali Luty co jednocześnie nominuje zespół do reprezentowania regionu Suwalszczyzny podczas 57 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w czerwcu 2023r.

 

Anna Szafranowska – pochodząca z Sejn animator i menadżer kultury, instruktor teatralny, pedagog, Mentor Kultury Regionalnej, instruktor śpiewu gospel, dyrygentka i założycielka chóru gospel „Suwałki Gospel Choir” w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Organizatorka wielu warsztatów muzyki i śpiewu Gospel w Suwałkach, Alitusie i Druskiennikach na Litwie. Od 2011 roku współpracuje z seniorami z Teatru „Zgryz” – prowadzi przygotowanie wokalne, zajęcia śpiewu tradycyjnego w ramach aktywizacji seniorów i wypełnienia im czasu wolnego, który to w 2012 roku otrzymał Grand Prix  na Festiwalu Juwenilia III wieku w Warszawie. Od 2014 roku instruktor muzyki gospel i śpiewu tradycyjnego oraz grupy wokalno-instrumentalnej Seniorów „Ostatni Ząb” w Suwalskim Ośrodku Kultury.

kontakt z instruktorem: aszaf@op.pl

Stroje, w których zespół występuje zostały zrekonstruowane na podstawie badań etnograficznych terenu Sejneńszczyzny przez etnokostiumologa panią dr. Jadwigę Koszudzką a zakupione w ramach projektu „Sejny na ludowo” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”

Występy zespołu „Nachodne” z Ośrodka Kultury w Sejnach

zespół w strojach ludowych na kolorowej sceniescenie

zdjęcie przedstawia zepół śpiewaczy Nachodne na scenie za nimi napis Kaziuk suwalski

zespół w strojach ludowych spiewa przed mirofonami na świeżym powietrzu

scena na świeżym powietrzu na scenie zespół ludowy w strojach ludowych kobiety i mężczyźni

scena na otwartym powietrzu na scenie zespół w ludowych strojach mężczyźni, kobiety i dzieci

kobieta w stroju ludowym po bokach stoją dwie dziewczynki w spódnicach ludowych wszystkie trzymają dyplomy na świeżym powietrzu stoi zespół ludowy w strojach ludowych

zespół nachodne w przed publicznością

zespół na scenie w strojach ludowych przed nimi siedzi publiczność

fot. Maciej Cybulski

Przyjechali Panowie – pieśń weselna

Jest tam drożka jest, przez calutką wieś – pieśń miłosna

Deszczyk pada , rosa siada – pieśń miłosna

 

https://sejny.net/zdjecie/3289654

https://sejny.net/zdjecie/3289655

Fotorelacja Powitanie lata w Sejnach

https://www.spk.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=500:noc-witojaska-2019&catid=2:aktualnosci&Itemid=7

Fotorelacja z OBCHODÓW 228 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Fotorelacja

 

Skip to content