Instruktorzy/Pracownie

Pracownie Ośrodka Kultury w Sejnach 2019/2020

 

Pracownia teatralna

Grupa teatralna Kółko Graniaste (dzieci 7-9 lat) – instruktor Dorian Krause – wtorek 17.00 – 18.30

Zajęcia pozwolą w zabawny sposób poznać świat teatru. Postaramy się nabrać pewności siebie, rozluźnimy ciało i poznamy podstawowe zadania aktorskie. Damy upust wyobraźni i przekształcimy to w sztukę którą zaprezentujemy widowni.

Grupa teatralna Raban (dzieci 12-15 lat) – instruktor Dorian Krause – poniedziałek  17.00-19.00, wtorek 18.30-20.00

Razem z uczestnikami będziemy obcować z różnymi technikami teatralnymi m.in.: teatr cieni, teatr lalkowy, elementy pantomimy czy animacja przedmiotu. Nauczymy się tworzyć prostą scenografię oraz rekwizyty. Będziemy pracować nad interpretacją tekstu, dykcją, oddechem czy ruchem scenicznym. Po oswojeniu się z arkanami teatru, przedstawimy nasz warsztat publiczności.

Dorian Krause – po raz pierwszy z teatrem zetknął się właśnie w Sejnach, pod okiem Pana Piotra Witaszczyka. Był to „Teatr Młodych”, który przybliżył mu tajniki sztuki teatralnej.  Doświadczenie w prowadzeniu zajęć z dziećmi i młodzieżą zdobywał w niejednym Ośrodku Kultury. Organizator happeningów teatralnych oraz plenerowych, współzałożyciel kabaretu „Lepsi niż wczoraj”. Wieloletni aktor Białostockiego Teatru „Arkadia”, konferansjer i animator kultury.

 

Pracownia plastyczna

Pracownia „misz masz” (zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat) – instruktor Maria Pawlikowska 

wtorek 16.00-17.00 (grupa 5-7 lat) – 17.00-18.00 (grupa 8-10)

Celem warsztatów prowadzonych w pracowni „misz masz” jest rozwijanie wyobraźni, cierpliwości, zdolności manualnych, uwrażliwienie na piękno, budowanie zainteresowania sztuki i twórczością regionalną. Uczestnicy mogą czerpać radość z tworzenia i odkrywać własne możliwości. Zapoznanie się z wieloma technikami sprawi, że zajęcia będą ciekawe a zdobyte umiejętności praktyczne, przydadzą się na resztę życia. Zaplanowane do wykonania przedmioty mają walory użytkowe, mogą być miłą pamiątką, ciekawym prezentem i inspiracją do dalszej pracy artystycznej. Warsztaty mają też uwrażliwić dzieci na ochronę środowiska poprzez nadawanie starym przedmiotom nowych wartości użytkowych.

Maria Pawlikowska – absolwentka Wydziału Filmu i Fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. W 2007 roku obroniła pracę magisterską pt. „Pastisz Naiwny” w pracowni fotografii interdyscyplinarnej pod kierunkiem prof. Mirosława Araszewskiego. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Wielbicielka fotografii analogowej, pasjonatka rękodzieła artystycznego. Kocha nadawać pozornie niepotrzebnym już przedmiotom nową formę, barwę, nowe życie. Prywatnie jest przede wszystkim mamą, dlatego doskonale zna potrzeby dzieci. Prowadzenie warsztatów dla dzieci będzie dla niej radością, okazją do podzielenia się swoimi pomysłami i świadomym procesem rozwijania wrażliwości, pomysłowości i talentów uczestników.

 

Zajęcia z rysunku, malarstwa i wiedzy o sztuce (od 13 lat ) – instruktor Karina Sosnowska

– środa 16.00 – 19.00

Będziemy poznawali różne techniki malarskie (akwarela, akryl, olej, tempera), rysowali różnymi narzędziami (ołówek, węgiel, tusz), eksperymentowali z różnymi formami, we wnętrzu i w plenerze. Poznamy również technologie: utrzemy sami temperę jajową, poznamy techniki pozłotnicze, techniki zdobienia odlewów gipsowych. Spróbujemy też malarstwa intuicyjnego. Głównym celem zajęć będzie rozwój, relaks przez twórczość, uruchomienie potencjału twórczego w nas. Podejmiemy temat jakim jest studium modela czy martwej natury, co szczególnie może się przydać osobom zainteresowanym kształceniu na uczelniach artystycznych. Na zajęciach planowane są prelekcje i rozmowy na temat historii sztuki oraz sztuki współczesnej.

Karina Sosnowska – urodzona w 1982 roku w Suwałkach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki specjalizacja Malarstwo z aneksem z Rysunku w Pracowni Rysunku prof. Zofii Glazer na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie; absolwentka Studium Pedagogicznego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; studiowała na studiach podyplomowych na kierunku Scenografia na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie oraz studiowała w Madrycie na Universidad de Complutense (Hiszpania); była słuchaczką Akademii Teatru Alternatywnego stworzonej przy Teatrze Brama w Goleniowie dla animatorów teatru. Malarka, scenograf, muzyk.

 

Zajęcia z ceramiki dla młodzieży i dorosłych:

Zajęcia obejmują obcowanie z naturalnym materiałem, jakim jest glina. Lepienie przedmiotów podstawowymi technikami: z wałeczków, z plastra, z bryły. Figurki, ozdoby, naczynia i wszystko, co podpowie wyobraźnia. Zajęcia proponują zapoznanie się z technologią ceramiki, rozbudzanie wrażliwości plastycznej i estetycznej, udoskonalanie umiejętności koncentracji i cierpliwości. Program zajęć obejmuje zapoznanie się z różnymi rodzajami gliny, metodami pracy, wykorzystywanymi narzędziami, technikami zdobniczymi.

 

Pracownie muzyczne:

Wokalne studio piosenki służy do wyrabiania wrażliwości muzycznej dzieci i młodzieży. Regularne spotkania i ćwiczenia wokalne dają w przyszłości możliwość występów na różnego rodzaju imprezach (sakralne, patriotyczne, rozrywkowe, konkursy, festiwale). Możliwość występu przed publicznością nobilituje i stwarza większe zaangażowanie do pracy nad sobą. Dzieci i młodzież uczą się pewnego rodzaju obowiązkowoœci, dyscypliny i wrażliwości muzycznej, która przekłada się w praktyce na życie osobiste.

Instrumenty muzyczne (gitara, gitara basowa, perkusja) –zajęcia dają możliwość poznania bliżej instrumentu jego historię, budowę itp. Na zajęciach można poznać wiele możliwości użycia instrumentu. Dzieci i młodzież poznają duszę instrumentu oraz jak wiele piękna można z nich wydobyć. Wyrabiają wrażliwość muzyczną, rytmikę, szacunek i uznanie da muzyki. Zajęcia dają również możliwość założenia zespołu muzycznego.

Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godz.15:00 -19:00 (zajęcia umawiamy indywidualnie z instruktorem Adamem Łabanowskim)

Zespoły muzyczne istnieją dla kultywowania różnych gatunków muzycznych: blues-rock (Gaz Blues Grupa), muzyka folkowa (Sejneńska Kapela Kresowa)

Adam Łabanowski – wieloletni instruktor prowadzący zajęcia wokalne i gry na instrumentach w Ośrodku Kultury w Sejnach. Od ponad 40 lat związany z muzyką, aktualnie prowadzi dwa zespoły muzyczne Gaz Blues Grupa i Sejneńską Kapelę Kresową.

 

Zespół wokalny „Nachodne” (śpiew tradycyjny) dla młodzieży i dorosłych – instruktor Anna Szafranowska 

– środa 17.00-19.00

Na zajęciach będziemy pracować nad emisją głosu archaicznego, tzw. „białego” w programie: trening przepony, ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, relaksacyjne prowadzące do otworzenia głosu i swobodnego i świadomego operowania nim. Nauka pieśni tradycyjnych z różnych kultur głównie z regionu północno-wschodniej Polski i okolic (polskich, rosyjskich, białoruskich, litewskich, cygańskich) a także pieśni bułgarskich.

Zajęcia wokalne i prowadzenie miejskiego zespołu wokalnego mają na celu:
– doskonalenie techniki emisji głosu (ćwiczenia oddechowe, głosowe, artykulacyjne, ćwiczenia rytmiczne)
– pracę nad interpretacją piosenki (słowa, muzyka)
– naukę różnorodnych pieśni w języku polskim
– występy lokalne i nie tylko

 

Anna Szafranowska – pochodząca z Sejn animator i menadżer kultury, instruktor teatralny, pedagog, Mentor Kultury Regionalnej, instruktor śpiewu gospel, dyrygentka i założycielka chóru gospel – „Suwałki Gospel Choir” w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Organizatorka wielu warsztatów muzyki i śpiewu Gospel w Suwałkach, Alitusie i Druskiennikach na Litwie. Od 2011 roku współpracuje z seniorami z Teatru „Zgryz ”- prowadzi przygotowanie wokalne, zajęcia śpiewu tradycyjnego w ramach aktywizacji seniorów i wypełnienia im czasu wolnego. Osiągnięcia: w 2012 roku z teatrem „Zgryz” Grand Prix w na Festiwalu Juwenilia III wieku w Warszawie a także występy gościnne w spektaklu „Wieczór Panieński” – Teatr Zgryz. Od 2014 roku instruktor muzyki gospel i śpiewu tradycyjnego oraz grupy wokalno-instrumentalnej Seniorów „Ostatni Ząb” w Suwalskim Ośrodku Kultury. Od 2014 roku instruktor muzyki gospel i śpiewu tradycyjnego oraz grupy wokalno-instrumentalnej Seniorów „Ostatni Ząb” w Suwalskim Ośrodku Kultury.

 

Joga dla dorosłych – instruktor Marzena Białas 

– piątek 16.00 – 17.30

Joga – ćwiczenia dla ducha i ciała. System ćwiczeń oparty o Hatha-Joga, który angażuje ciało, umysł. Zajęcia uwalniają od napięć, dają odprężenie, podnoszą koncentrację oraz ulepszają przepływ energii. Jednocześnie wzmacniają układ nerwowy, oddechowy oraz krwionośny i usprawniają pracę narządów wewnętrznych. Zwiększają także ruchomość w stawach. Wpływają korzystnie na kręgosłup, nadają gibkość i siłę ciału, pokonując słabość i przykurcz w układzie mięśniowo-więzadłowym. Zaletom jogi nie ma końca, a mogą ją ćwiczyć wszyscy bez względu na wiek i kondycję. Ćwiczysz bez obuwia. Wskazane jest używanie własnej maty antypoślizgowej.

Marzena Białas –instruktorka hatha-jogi, jogi hormonalnej, tai-chi oraz gimnastyki w różnych formach. Jako instruktor pracuje już 15 lat. Jogi uczyła się u Katarzyny Kałamajskiej – nauczycielki jogi BKS Iyengara, w stopniu Junior Intermediate III. Ukończyła  kurs nauczycielski Intro I, II, rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara. Na co dzień prowadzi szkołę jogi w Suwałkach www.akanta.pl

 

Zajęcia taneczne HIP-HOP – instruktor Martyna Jarocka

– wtorek:

15.00-15.45 dzieci 4-6 lat

15.45-16.45 dzieci 7/11 lat

16.45-17.45 Power Young

17.45-19.00 Let`s Go

– czwartek:

15.00-15.45 dzieci 4-6 lat

15.45-16.45 dzieci 7/11 lat

16.45-18.15 Power Young

18.15-19.30 Let`s Go

Hip Hop/Street Dance to popularny styl tańca wśród dzieci, młodzieży, a nawet  co raz częściej, wśród dorosłych. Charakteryzuje się swobodną nauką kroków i widowiskowych układów tanecznych. Jest to nie tylko dobra zabawa, ale również nauka, rodzaj sportu i sposób na zdrowe życie. Zajęcia wpływają na rozwój psycho-ruchowy, kształtowanie sylwetki i prawidłowej postawy ciała. Zajęcia uczą dzieci współistnienia w grupie, pracy nad własnym ciałem, odwagi jak również czerpania radości z ruchliwych zajęć. Dobra zabawa połączona z pożytecznym treningiem. Fantastyczny sposób na uwolnienie swoich emocji i odkrycie w sobie pasji, a także poznanie nowych przyjaciół.

Martyna Jarocka – pochodzi z Augustowa i tam prowadzi zajęcia w Studiu Tańca Focus. Zespoły które prowadzi zdobywają wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach czy festiwalach. Szkoliła się u takich choreografów jak: Sandy Rzezniaczak, Mariusz Kotarski, Karolina Korczak, Kama Akucewicz, Maciej Zakliczyński, Krzysztof Mazur, Julia Spiecer, Ola Papiór, Hazel Culliney, Alberto Blanco. W roku 2017 uczestniczyła w 14. Europejskich Spotkaniach Tanecznych w Egurrola Dance Studio,  szkoliła się w Warszawie oraz w Egurrola Dance Studio gdzie po ukończonym kursie uzyskała certyfikat ze specjalizacją hip hop. Taniec jest jej pasją od wielu lat, uwielbia dzielić się swoją wiedzą z młodymi i zarażać ich pozytywną energią.

 

Taniec z ogniem (13-19 lat) – instruktorki: Renata Gąglewska-Gniady, Małgorzata Klahs

– poniedziałek godz. 16.00-17.30

Taniec z ogniem jest fascynującą dyscypliną. Podczas zajęć przekażemy podstawy fireshow, nauczymy ruszać się z płonącymi kulami, przygotujemy wspólny występ. Zapraszamy chętnych do powstającej grupy tańca z ogniem. Ilość miejsc ograniczona. https://web.facebook.com/GoreOgienITaniec/

Renata Gąglewska-Gniady – instruktor rękodzieła artystycznego, pedagog. Posiada doświadczenie pracy zarówno w domu kultury, jak i projektach edukacyjnych, społecznych czy artystycznych. Prowadzi galerię rękodzieła artystycznego, pracownię ikon. Członek Grupy Tańca z Ogniem „Gore” oraz współpraca z Teatrem FireAngels (pokazy żonglerki i tańca z ogniem).

Małgorzata Klahs – magister socjologii, pracownik socjalny, trener Programu PRIDE, socjoterapeutka. Z zamiłowania działacz i animator społeczny. Doświadczenie w prowadzeniu i organizacji inicjatyw kulturalno-społecznych oraz artystycznych. Współpraca z Teatrem Ognia „Klan Grus” oraz  Teatrem FireAngels (pokazy żonglerki i tańca z ogniem).

 

Spotkania z muzyką (zajęcia umuzykalniające ) – dzieci 6-12 lat

– sobota godz. 10.00 – prowadząca Emilia Melon

Podczas zajęć będzie można nauczyć się czytania nut i wartości rytmicznych, a także poprawnego śpiewu. Będzie też można postawić pierwsze kroki na klawiaturze, flecie prostym czy na skrzypcach. Muzykowanie pobudza wyobraźnię, kształtuje wrażliwość, otwiera na piękno.

Program zajęć:

– nauka czytania nut i wartości rytmicznych

– emisja głosu

– podstawy gry na pianinie, flecie prostym, a dla odważnych na skrzypcach

– kształcenie słuchu i wrażliwości muzycznej

– próba stworzenia dziecięcego zespołu wokalnego

Emilia Melon – dyrygent chóru Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, skrzypaczka, wieloletnia specjalistka od spraw muzycznych w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych, zamiłowana w przyrodzie i upiększaniu codzienności prostymi, twórczymi działaniami.

 


Pracownie z lat ubiegłych

 

Ceramika dla dzieci (6 -10 lat) – instruktor Agnieszka Malczewska  

Zajęcia dla dzieci:

Lepienie z gliny to nie tylko doskonała zabawa, ale również forma relaksu i terapii. Praca w glinie rozwija zdolności artystyczne, uczy kreatywności i wytrwałości. Wyrabia poczucie estetyki, rozwija wyobraźnię przestrzenną, sprzyja wyciszeniu i koncentracji na wykonywanym zadaniu. Ugniatanie, wałkowanie, formowanie i ozdabianie gliny wspiera rozwój małej motoryki. Praca z gliną poprawia m.in. sprawność ruchową rąk, koncentrację. Lepienie z gliny to także sposób na wyrażenie siebie i swoich emocji. Dotyk miękkiej, chłodnej i wilgotnej masy działa kojąco i rozładowuje napięcie, a także stymuluje układ nerwowy.

Zajęcia ceramiczne dla dzieci mają na celu:
• wspomaganie ogólnego rozwoju manualnego
• wspomaganie precyzyjnych ruchów rąk
• stymulację systemu dotykowego
• rozwijanie wyobraźni i kreatywności
• kształtowanie koordynacji oko-ręka

Agnieszka Malczewska – pedagog, artterapeuta, z pasją pracy w glinie i wszelkich technikach rękodzielniczych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, prowadzi warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych. Ukończyła kurs ceramiki I stopnia, warsztaty toczenia na kole, warsztaty z technik zdobniczych w ceramice, szkoliła się w technikach pracy z dziećmi w glinie, ukończyła warsztaty ceramika w terapii ręki.

 

Pracownia fotografii (dzieci/młodzież)  instruktor Krzysztof Dziemian

Zajęcia zostały zaplanowane jako spotkania i zabawy dla młodych, mniej lub bardziej zaawansowanych użytkowników aparatów z zagadnieniami fotografii takimi jak œświatło naturalne i sztuczne, ruch, czas, kompozycja, kadr, portret, krajobraz, martwa natura, kolaż, obróbka cyfrowa, studio fotograficzne, plener, elementy historii i teorii fotografii. Posiadanie cyfrowego aparatu fotograficznego umożliwiającego manualną obsługę jest mile widziane i pomocne.

 

Warsztaty szczudlarskie (dzieci/młodzież) – instruktor Krzysztof Dziemian

Zajęcia skierowane do dzieci oraz młodzieży z Sejn i okolic, którzy chcieli by podjąć wyzwanie i zdobyć nową, niecodzienną umiejętnoœść chodzenia na szczudłach.

Krzysztof Dziemian – animator kultury, kulturoznawca, fotografik, performer, szczudlarz. Pracował m.in. jako instruktor i producent w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w latach 2006-2009, pedagog ulicy w Stowarzyszeniu „Rezerwat” w Poznaniu w latach 2008-2009, specjalista ds. działalności kulturalnej w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu 2013-2017. Jeden z założycieli i liderów Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” działającego na Suwalszczyźnie od 2004 r. Twórca lub koordynator projektów międzynarodowych, młodzieżowych, artystycznych, warsztatowych, edukacyjnych i społecznych zrealizowanych w Suwałkach, Poznaniu, na Suwalszczyźnie, Kubie, Syberii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009 roku w dziedzinie „Upowszechnianie kultury” oraz w 2014 roku w dziedzinie „Teatr”.

Pracownia rękodzieła RE-ART – Izabela Giczewska

Wykorzystując techniki rękodzielnicze tworzyć będziemy ozdoby i dzieła sztuki użytkowej. Poznamy elementy takich technik jak decoupage, scrapbooking, plecionkarstwo, rzeźba, tkactwo, koronka, filcowanie wełny, makrama. Badać będziemy nowe możliwości wykorzystania znanych nam materiałów plastycznych i odkrywać sposoby twórczego przetwarzania materiałów pochodzących z recyklingu lub przedmiotów  powszechnie uznawanych za zużyte czy nieprzydatne. Pobawimy się także  technikami graficznymi: stemplami i szablonami, kaligrafią i batikiem. Przedmioty stworzone na zajęciach należą do twórcy.

Izabela Giczewska – absolwentka kulturoznawstwa i slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim; rękodzielniczka – adeptka Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej; aktorka i performerka Teatru Węgajty. Animatorka kultury; instruktorka warsztatów teatralnych i rękodzielniczych; uczestniczka oraz realizatorka projektów społecznych i artystycznych. Obecnie prowadzi Laboratorium Rękodzieła w Suwalskim Klubie Seniora.

 

Pracownie plastyczne – (dla dzieci w wieku 6-10 lat) – instruktor Dorota Jaczewska

Uczestnicy postawią pierwsze kroki w malarstwie i rysunku, wykonamy prace pastelami, ołówkiem, węglem i tuszem, pobawimy się farbami wodnymi używając pędzli, patyczków i własnych palców. Stworzymy collage oraz rzeźby z masy solnej i gliny. Zajęcia będą okazją do poznania podstawowych pojęć plastycznych i rozwinięcia sprawności manualnych. Uwolnimy dziecięcy potencjał i twórczo spojrzymy na świat. Rodzice mile widziani! Zajęcia mają charakter otwartej, dziecięcej pracowni.
Dorota Jaczewska – absolwentka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mazursko-Warmińskiego w Olsztynie, oraz Studium Plastycznego przy zespole Szkół Ekspresji Artystycznej w Suwałkach, nauczyciel od lat pracujący z dziećmi i młodzieżą.