Zajęcia

Grupa teatralna Kółko Graniaste (dzieci 7-9 lat) – instruktor Dorian Krause

– środy 16.00 – 18.00

 

Grupa teatralna Raban (dzieci 12-15 lat) – instruktor Dorian Krause

wtorek i czwartek 17.00 – 19.00

 

Zajęcia plastyczne (dzieci 6-10 lat) – instruktor Dorota Jaczewska

– poniedziałek 16:00 – 17:30

 

Pracownia rękodzieła RE-ARTinstruktor Izabela Giczewska

dzieci i młodzież

– środa 17.00 – 18.30

dorośli

– wtorek 18.00 – 20.00

 

Zajęcia z rysunku, malarstwa i wiedzy o sztuce (od 13 lat ) – instruktor Karina Sosnowska

– środa 16.00 – 19.00

 

Wokalne studio piosenki – instruktor Adam Łabanowski

(zajęcia umawiane indywidualnie z instruktorem)

– od wtorku do piątku 15.00 – 19.00

Instrumenty muzyczne (gitara, gitara basowa, perkusja)instruktor Adam Łabanowski

(zajęcia umawiane indywidualnie z instruktorem)

– od wtorku do piątku 15.00 – 19.00

 

Joga dla dorosłych – instruktor Marzena Białas

– piątek 16.00 – 17.30

 

Zajęcia taneczne HIP-HOP – instruktor Martyna Jarocka

dzieci 5-9 lat

– czwartek 16.00 – 17.30

młodzież 10-15 lat

-czwartek 17.30 – 19.00

 

Taniec z ogniem (13-19 lat) – instruktor Renata Gąglewska-Gniady, Małgorzata Klahs

– poniedziałek 16.00 – 17.30

 

Pracownia fotografii – instruktor Krzysztof Dziemian

dzieci i młodzież 10-16 lat

– czwartek 16.00 – 17.30

 

Zajęcia szczudlarskie – instruktor Krzysztof Dziemian

dzieci i młodzież

– wtorek 16.00 – 17.30

 

Koło Działań Twórczych dla dorosłych (spotkania raz w miesiącu)

 

Zajęcia i pracownie Ośrodka Kultury 2017/2018

Pracownie teatralne

Grupa teatralna Kółko Graniaste (wiek: 7-10 lat, zajęcia w środy w godz. 16.00-18.00, instruktor Dorian Krause)

Zajęcia pozwolą w zabawny sposób poznać świat teatru. Postaramy się nabrać pewności siebie, rozluźnimy ciało i poznamy podstawowe zadania aktorskie. Damy upust wyobraźni i przekształcimy to w sztukę którą zaprezentujemy widowni.

 

Grupa teatralna Raban (wiek 12-15 lat, zajęcia we wtorki i czwartki w godz. 17.00-19.00, instruktor Dorian Krause)

Razem z uczestnikami będziemy obcować z różnymi technikami teatralnymi m.in.: teatr cieni, teatr lalkowy, elementy pantomimy czy animacja przedmiotu. Nauczymy się tworzyć prostą scenografię oraz rekwizyty. Będziemy pracować nad interpretacją tekstu, dykcją, oddechem czy ruchem scenicznym. Po oswojeniu się z arkanami teatru, przedstawimy nasz warsztat publiczności.

Dorian Krause – po raz pierwszy z teatrem zetknął się właśnie w Sejnach, pod okiem Pana Piotra Witaszczyka. Był to „Teatr Młodych”, który przybliżył mu tajniki sztuki teatralnej.  Doświadczenie w prowadzeniu zajęć z dziećmi i młodzieżą zdobywał w niejednym Ośrodku Kultury. Organizator happeningów teatralnych oraz plenerowych, współzałożyciel kabaretu „Lepsi niż wczoraj”. Wieloletni aktor Białostockiego Teatru „Arkadia”, konferansjer i animator kultury.

 

Pracownie plastyczne

Zajęcia plastyczne (dla dzieci w wieku 6-10 lat, poniedziałek w godzinach 16.00-17.30, instruktor Dorota Jaczewska)

Uczestnicy postawią pierwsze kroki w malarstwie i rysunku, wykonamy prace pastelami, ołówkiem, węglem i tuszem, pobawimy się farbami wodnymi używając pędzli, patyczków i własnych palców. Stworzymy collage oraz rzeźby z masy solnej i gliny. Zajęcia będą okazją do poznania podstawowych pojęć plastycznych i rozwinięcia sprawności manualnych. Uwolnimy dziecięcy potencjał i twórczo spojrzymy na świat. Rodzice mile widziani! Zajęcia mają charakter otwartej, dziecięcej pracowni.
 Dorota Jaczewska – absolwentka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mazursko-Warmińskiego w Osztynie, oraz Studium Plastycznego przy zespole Szkół Ekspresji Artystycznej w Suwałkach, nauczyciel od lat pracujący z dziećmi i młodzieżą

Pracownia rękodzieła RE-ART, zajęcia dla dzieci i młodzieży (10 – 15 lat), środa godz. 17.00-18.30. Zajęcia dla dorosłych 0d 16 lat wtorek godz. 18.00-20.00., instruktor Izabela Giczewska.

Wykorzystując techniki rękodzielnicze tworzyć będziemy ozdoby i dzieła sztuki użytkowej. Poznamy elementy takich technik jak decoupage, scrapbooking, plecionkarstwo, rzeźba, tkactwo, koronka, filcowanie wełny, makrama. Badać będziemy nowe możliwości wykorzystania znanych nam materiałów plastycznych i odkrywać sposoby twórczego przetwarzania materiałów pochodzących z recyklingu lub przedmiotów  powszechnie uznawanych za zużyte czy nieprzydatne. Pobawimy się także  technikami graficznymi: stemplami i szablonami, kaligrafią i batikiem. Przedmioty stworzone na zajęciach należą do twórcy.

Izabela Giczewska – absolwentka kulturoznawstwa i slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim; rękodzielniczka – adeptka Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej; aktorka i performerka Teatru Węgajty. Animatorka kultury; instruktorka warsztatów teatralnych i rękodzielniczych; uczestniczka oraz realizatorka projektów społecznych i artystycznych. Obecnie prowadzi Laboratorium Rękodzieła w Suwalskim Klubie Seniora.

 

Zajęcia z rysunku, malarstwa i wiedzy o sztuce (dla osób w wieku od 13 lat, Środa w godz. 16.00-19.00, instruktor Karina Sosnowska)

Będziemy poznawali różne techniki malarskie (akwarela, akryl, olej, tempera), rysowali różnymi narzędziami (ołówek, węgiel, tusz), eksperymentowali z różnymi formami, we wnętrzu i w plenerze. Poznamy również technologie: utrzemy sami temperę jajową, poznamy techniki pozłotnicze, techniki zdobienia odlewów gipsowych. Spróbujemy też malarstwa intuicyjnego. Głównym celem zajęć będzie rozwój, relaks przez twórczość, uruchomienie potencjału twórczego w nas. Podejmiemy temat jakim jest studium modela czy martwej natury, co szczególnie może się przydać osobom zainteresowanym kształceniu na uczelniach artystycznych. Na zajęciach planowane są prelekcje i rozmowy na temat historii sztuki oraz sztuki współczesnej. Zajęcia przeplecione będą elementami zajęć z technik rękodzieła.

Karina Sosnowska – urodzona w 1982 roku w Suwałkach. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki specjalizacja Malarstwo z aneksem z Rysunku w Pracowni Rysunku prof. Zofii Glazer na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie; absolwentka Studium Pedagogicznego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; studiowała na studiach podyplomowych na kierunku Scenografia na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie oraz studiowała w Madrycie na Universidad de Complutense (Hiszpania); była słuchaczką Akademii Teatru Alternatywnego stworzonej przy Teatrze Brama w Goleniowie dla animatorów teatru. Malarka, scenograf, muzyk.

 

 

Pracownie muzyczne

Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godz.15:00 -19:00 (zajęcia umawiamy indywidualnie z instruktorem, Adamem Łabanowskim)

Wokalne studio piosenki służy do wyrabiania wrażliwości muzycznej dzieci i młodzieży. Regularne spotkania i ćwiczenia wokalne dają w przyszłości możliwość występów na różnego rodzaju imprezach (sakralne, patriotyczne, rozrywkowe, konkursy, festiwale). Możliwość występu przed publicznością nobilituje i stwarza większe zaangażowanie do pracy nad sobą. Dzieci i młodzież uczą się pewnego rodzaju obowiązkowości, dyscypliny i wrażliwości muzycznej, która przekłada się w praktyce na życie osobiste.

Instrumenty muzyczne (gitara, gitara basowa, perkusja) – zajęcia dają możliwość poznania bliżej instrumentu jego historię, budowę itp. Na zajęciach można poznać wiele możliwości użycia instrumentu. Dzieci i młodzież poznają duszę instrumentu oraz jak wiele piękna można z nich wydobyć. Wyrabiają wrażliwość muzyczną, rytmikę, szacunek i uznanie da muzyki. Zajęcia dają również możliwość założenia zespołu muzycznego.

Zespoły muzyczne istnieją dla kultywowania różnych gatunków muzycznych: blues-rock (Gaz Blues Grupa), muzyka folkowa (Sejneńska Kapela Kresowa).

 

Adam Łabanowski – wieloletni instruktor prowadzący zajęcia wokalne i gry na instrumentach w Ośrodku Kultury w Sejnach. Od ponad 40 lat związany z muzyką, aktualnie prowadzi dwa zespoły muzyczne Gaz Blues Grupa i Sejneńską Kapelę Kresową.

 

Joga dla dorosłych (piątki, w godz. 16.00-17.30, instruktor Marzena Białas)

Joga – ćwiczenia dla ducha i ciała. System ćwiczeń oparty o Hatha-Joga, który angażuje ciało, umysł. Zajęcia uwalniają od napięć, dają odprężenie, podnoszą koncentrację oraz ulepszają przepływ energii. Jednocześnie wzmacniają układ nerwowy, oddechowy oraz krwionośny i usprawniają pracę narządów wewnętrznych. Zwiększają także ruchomość w stawach. Wpływają korzystnie na kręgosłup, nadają gibkość i siłę ciału, pokonując słabość i przykurcz w układzie mięśniowo-więzadłowym. Zaletom jogi nie ma końca, a mogą ją ćwiczyć wszyscy bez względu na wiek i kondycję. Ćwiczysz bez obuwia. Wskazane jest używanie własnej maty antypoślizgowej.

Marzena Białas – instruktorka hatha-jogi, jogi hormonalnej, tai-chi oraz gimnastyki w różnych formach. Jako instruktor pracuje już 15 lat. Jogi uczyła się u Katarzyny Kałamajskiej – nauczycielki jogi BKS Iyengara, w stopniu Junior Intermediate III. Ukończyła  kurs nauczycielski Intro I, II, rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara. Na co dzień prowadzi szkołę jogi w Suwałkach. www.akanta.pl

 

Zajęcia taneczne HIP-HOP dla dzieci (wiek 5-9 lat, czwartki w godz. 16.00-17.30, wiek 10-15 lat, czwartki w godz. 17.30-19.00, instruktor Martyna Jarocka)

Hip Hop/Street Dance to popularny styl tańca wśród dzieci, młodzieży, a nawet, co raz częściej, wśród dorosłych. Charakteryzuje się swobodną nauką kroków i widowiskowych układów tanecznych. Jest to nie tylko dobra zabawa, ale również nauka, rodzaj sportu i sposób na zdrowe życie. Zajęcia wpływają na rozwój psycho-ruchowy, kształtowanie sylwetki i prawidłowej postawy ciała. Zajęcia uczą dzieci współistnienia w grupie, pracy nad własnym ciałem, odwagi jak również czerpania radości z ruchliwych zajęć. Dobra zabawa połączona z pożytecznym treningiem. Fantastyczny sposób na uwolnienie swoich emocji i odkrycie w sobie pasji, a także poznanie nowych przyjaciół.

         

Martyna Jarocka:

Pochodzi z Augustowa i tam prowadzi zajęcia w Studiu Tańca Focus. Zespoły które prowadzi zdobywają wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach czy festiwalach. Szkoliła się u takich choreografów jak: Sandy Rzezniaczak, Mariusz Kotarski, Karolina Korczak, Kama Akucewicz, Maciej Zakliczyński, Krzysztof Mazur, Julia Spiecer, Ola Papiór, Hazel Culliney, Alberto Blanco. W roku 2017 uczestniczyła w 14. Europejskich Spotkaniach Tanecznych w Egurrola Dance Studio,  szkoliła się w Warszawie oraz w Egurrola Dance Studio gdzie po ukończonym kursie uzyskała certyfikat ze specjalizacją hip hop. Taniec jest jej pasją od wielu lat, uwielbia dzielić się swoją wiedzą z młodymi i zarażać ich pozytywną energią.

 

Taniec z ogniem (wiek 13-19 lat, poniedziałki w godz. 16.00-17.30, instruktorki: Renata Gąglewska-Gniady, Małgorzata Klahs)

Taniec z ogniem jest fascynującą dyscypliną. Podczas zajęć przekażemy podstawy fireshow, nauczymy ruszać się z płonącymi kulami, przygotujemy wspólny występ. Zapraszamy chętnych do powstającej grupy tańca z ogniem. Ilość miejsc ograniczona. https://web.facebook.com/GoreOgienITaniec/

Renata Gąglewska-Gniady

Instruktor rękodzieła artystycznego, pedagog. Posiada doświadczenie pracy zarówno w domu kultury, jak i projektach edukacyjnych, społecznych czy artystycznych. Prowadzi galerię rękodzieła artystycznego, pracownię ikon. Członek Grupy Tańca z Ogniem „Gore” oraz współpraca z Teatrem FireAngels (pokazy żonglerki i tańca z ogniem).

Małgorzata Klahs

Magister socjologii, pracownik socjalny, trener Programu PRIDE, socjoterapeutka. Z zamiłowania działacz i animator społeczny. Doświadczenie w prowadzeniu i organizacji inicjatyw kulturalno-społecznych oraz artystycznych. Współpraca z Teatrem Ognia „Klan Grus” oraz  Teatrem FireAngels (pokazy żonglerki i tańca z ogniem).

 

Pracownia fotografii (dzieci/młodzież), czwartki w godz. 16.00-17.30, instruktor Krzysztof Dziemian)

Zajęcia fotograficzne zostały zaplanowane jako spotkania i zabawy z zagadnieniami fotografii takimi jak światło naturalne i sztuczne, ruch, czas, kompozycja, kadr, portret, krajobraz, martwa natura, kolaż, obróbka cyfrowa, studio fotograficzne, plener, elementy historii i teorii fotografii. Wymagane jest aby każdy uczestnik posiadał cyfrowy aparat fotograficzny umożliwiający manualną obsługę.

 

Zajęcia szczudlarskie (dzieci/młodzież), wtorki w godz. 16.00-17.30, instruktor Krzysztof Dziemian

Zajęcia skierowane do dzieci z Sejn i okolic, które chciały by podjąć wyzwanie i zdobyć nową, niecodzienną umiejętność chodzenia na szczudłach.

Krzysztof Dziemian

animator kultury, kulturoznawca, fotografik, performer, szczudlarz. Pracował m.in. jako instruktor i producent w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w latach 2006-2009, pedagog ulicy w Stowarzyszeniu „Rezerwat” w Poznaniu w latach 2008-2009, specjalista ds. działalności kulturalnej w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu 2013-2017. Jeden z założycieli i liderów Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” działającego na Suwalszczyźnie od 2004 r. Twórca lub koordynator projektów międzynarodowych, młodzieżowych, artystycznych, warsztatowych, edukacyjnych i społecznych zrealizowanych w Suwałkach, Poznaniu, na Suwalszczyźnie, Kubie, Syberii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009 roku w dziedzinie „Upowszechnianie kultury” oraz w 2014 roku w dziedzinie „Teatr”.

 

Koło działań twórczych dla dorosłych

spotkania planowane raz w miesiącu

Tworzysz sztukę, rękodzieło lub coś czego nikt nie zna? Zapraszamy dorosłych na warsztaty, podczas których będziemy wspólnie poznawać nowe techniki rękodzielnicze, spędzać kreatywnie czas i poznawać się nawzajem.