Spektakl Męczeństwo Piotra Oheya

13 czerwca 2019
Bilety: 10 zł, dla grup od 10 osób 5 zł
godz. 19.00

W wyniku wypadku i hospitalizacji jednej z aktorek spektakl Męczeństwo Piotra Oheya w dniu 13.06.2019 r.nie odbędzie się. Spektakl będzie wystawiony w innym terminie. Przepraszamy

Spektakl MĘCZEŃSTWO PIOTRA OHEYA według sztuki Sławomira Mrożka w wykonaniu Teatru Hybrydowego (SOK)

reżyseria i opracowanie muzyczne: Tomasz Wyszkowski

opieka artystyczna: Mirosława Krymska

scenografia i kostiumy: Karina Sosnowska

Co się dzieje, kiedy w wydawałoby się spokojne, ustatkowane, wręcz nudnawe życie bohaterów wkracza nieprzewidywalne COŚ? Na przykład tygrys ludojad w łazience. Jakie będą konsekwencje pojawienia się nietypowego i nieproszonego gościa w domu Oheyów? Jedno jest pewne, nie pozostanie to bez wpływu na ich losy.

kiedy tygrys zjawa się u Oheyów, przez mieszkanie przewija się prawdziwa armia groteskowych postaci: Urzędniczka, która potwierdza obecność tygrysa w łazience; Poborca, który przychodzi po odbiór podatku za tygrysa; Naukowiec, który ma prowadzić obserwacje i urządza sobie kwaterę w pokoju córki Oheyów; Szefowa grupy cyrkowej, która planuje wystawienie u Oheyów przedstawienia; Nauczycielka oprowadzająca po mieszkaniu wycieczkę szkolną; Sekretarz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która w ich mieszkaniu chce zorganizować pewnemu Maharadży polowanie oraz Stary Myśliwy, wyjątkowo zagadkowa postać, którego roli dla dobra spektaklu nie wolno nam zdradzić. Główny bohater i jego najbliżsi są zupełnie bezsilni wobec nietypowej sytuacji, z jaką przyszło im się zmierzyć. Stają w obliczu niezrozumiałych, absurdalnych zdarzeń, prowadzących do zaskakującego zakończenia.

Jednoaktówkę nagrodzoną w konkursie teatru telewizji Mrożek napisał w 1959 r. Niewątpliwym atutem tekstu była nowatorska jak na ówczesne czasy forma i nietuzinkowa pomysłowość twórcy w ocenie oddziaływań represyjnego aparatu państwa na zwykłego obywatela, i, jak się okazuje po ponad pół wieku, aktualna, dotykająca ironicznej prawdy o rzeczywistości kolejnych pokoleń fabuła. Zapraszamy do scenicznego świata Sławomira Mrożka, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich, mistrza absurdu i groteski, niezwykle błyskotliwego dramaturga i przenikliwego obserwatora.