Muzyka Obojga Narodów/Abiejų tautų muzika

4-5 lipca 2019
wstęp wolny

Stowarzyszenie Origo i Ośrodek Kultury w Sejnach w partnerstwie z Lazdijų biblioteka – Tavo biblioteka i Lazdijų Jaunimo Centras organizują w Sejnach tygodniowy cykl warsztatów artystycznych (muzyka, poezja, multimedia) w ramach projektu „Muzyka Obojga Narodów”. Warsztaty będą miały miejsce w dniach 1-7 lipca 2019 i weźmie w nich udział 30-osobowa grupa młodzieży z Polski i Litwy. Celem projektu jest spotkanie, integracja i zaangażowanie we wspólne twórcze i warsztatowe działania młodzieży z sąsiadujących ze sobą miast polsko-litewskiego pogranicza: Sejn (Polska) i Lazdijai (Litwa).

Efektem tych działań będzie wydarzenie kulturalne w dniach 4-5 lipca 2019, które uświetnią występy zaproszonych gości – znanych artystów z Polski i Litwy:

 

koncert – 04 lipca 2019

godz. 19:00

Sen Svaja – litewski zespół muzyczny założony w 2010 roku. Trzy panie jako trzy postacie mitologiczne, nazywane są czarownicami z powodu swojego stroju i muzyki, którą wykonują. Gatunek oscyluje między eksperymentalnym post-folkiem a muzyką medytacyjną, gdzie starożytne melodie wzbogacają elementy orientalne, słowiańskie i jazzowe. Członkinie eksperymentują nie tylko z muzyką ale również z występami na żywo, zaskakując minimalistycznymi elementami teatralnymi. Sen Svaja bierze udział w wielu festiwalach i wydarzeniach na Litwie i za granicą, organizuje własne występy.
Nazwa zespołu pochodzi od słowa „sen swajjais”, które z języka pruskiego oznacza „z naszymi”, „z tymi, których znamy”, „z krewnymi”.

warsztaty śpiewu tradycyjnego z zespołem Sen Svaja – 05 lipca 2019

godz. 11:00

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mają w sobie naturalną potrzebę ekspresji wokalnej i chcieliby rozpocząć (bądź kontynuować) swoją przygodę z głosem oraz pieśniami tradycyjnymi i doświadczyć przyjemności śpiewu wspólnotowego. Zajęcia będą nie tylko procesem opanowywania konkretnego repertuaru pieśniowego, ale przede wszystkim pracą nad stylem wokalnym oraz poszerzeniem wiedzy o tradycjach kulturowych Litwy.

Warsztaty będą prowadzone w języku litewskim z polskim tłumaczeniem.

Skład zespołu:
Dorotė (wokal i perkusja)
Živilė (wokal, cytra (kanklės) i perkusja)
Agota (cytra wokalna (kanklės) i perkusji).

link do Facebooka:
https://www.facebook.com/sensvaja/
kanał na YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UC65zg7_B68pe-JuRWLf2sMg
muzyka:
https://open.spotify.com/artist/5uH1RP7j3ibkvJtAK7Z9DB?autoplay=true&v=A

 

 

koncert – 04 lipca 2019

godz. 20:00

Suzia to 26 letnia dziewczyna z Warszawy. Wokalistka i gitarzystka, sama komponuje muzykę i pisze do niej teksty. Swój projekt muzyczny Suzia rozpoczęła w 2012 roku. Jej styl muzyczny oscyluje wokół muzyki „songwriter/ popfolk/ blues”. Chociaż często porównywana do rodzimych artystów Bartosiewicz czy Banaszak, okres jej rozwoju muzycznego przypadł na czas spędzony za granicami Polski, bo w zimnej Skandynawii. Sama uważa, że to właśnie dlatego jej wrażliwość muzyczna opiera się głównie na smutnych emocjach. Suzia jest laureatką 45. edycji festiwalu FAMA w kategorii „Muzyka” oraz nagrody im. Małgosi Zwierzchowskiej w 42. Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej YAPA 2017. W tym samym roku otwierała Songwriter Łódź festiwal u boku Tymona Tymańskiego. W 2018 roku na świat wyszła jej debiutancka EPka pt. „Nie dzieje się nic”, której wydanie wsparło ponad 100 osób w ramach akcji crowdfoundingowej na Wspieram.to. 24 maja ubiegłego roku odbył się koncert premierowy w pełnym składzie zespołowym, który funkcjonuje obecnie. Wraz z zespołem, Suzia pracuje nad długogrającym wydawnictwem.

link do Facebooka:
https://www.facebook.com/suziaklosinska/
kanał na YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCGwyBVWQRoU3bK68qIx3SYg
muzyka:
https://open.spotify.com/artist/5nNtMnFVruYrc8I0TMozNi?autoplay=true&v=A

 

 

koncert – 05 lipca 2019

godz. 19:00

Marius Stavaris – muzyk i DJ z Wilna na Litwie, znany jako założyciel legendarnego litewskiego zespołu post-punkowego/ indie /synth – Verslo Rizikos Rezervas (VRR), dla którego teksty miały najważniejsze znaczenie, stojąc między surrealistycznym sarkazmem, kulturową krytyką, komentarzem społecznym i wszystkim co naznaczone dziwnym poczuciem humoru. Wiele z tych utworów stało się kultowymi klasykami w litewskich kręgach podziemnych. Przyczynił się również do powstania duetu Tytia Mina Teremina . Z czasem Stavaris coraz bardziej interesował się światową muzyką i zaczął prowadzić swój własny program radiowy w lokalnym radiu Neringa FM. Obecnie jest liderem trio Darbo Džiaugsmai, które produkuje ironiczne, chwytliwe melodie, działające jako pastisz naszego przyziemnego życia społecznego i kulturalnego.

link do Facebooka:
https://www.facebook.com/marius.stavaris
muzyka:
https://soundcloud.com/stavaris

 

 

koncert – 05 lipca 2019

godz. 20:00

Karolina Czarnecka jest artystką interdyscyplinarną. W swojej twórczości łączy różne dziedziny sztuki i bada ich granice. Nie stroni od wątków społecznych, w szczególności interesuje ją sytuacja kobiet. Zasłynęła piosenką „Hera koka hasz LSD”, którą wykonała na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Swoim występem podbiła serca internautów. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej, współtworzy grupę teatralno-kabaretową Pożar w Burdelu oraz wyrastający z niej band Żelazne Waginy. Jest również członkinią Gangu Śródmieście.

link do Facebooka:
https://www.facebook.com/KarolinaCzarneckaOfficial/
kanał na YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UClH3JySSzqrMP6SDP3vIwRA
muzyka:
https://open.spotify.com/artist/6J2uYw9Hf0spyvUuwvEP1l?autoplay=true&v=A

 

Projekt „Muzyka Obojga Narodów” otrzymał dofinansowanie z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Miasta Sejny.

Skip to content