Marek Konarski & Folk(s)

11 listopada 2018
godz.18:00
wstęp wolny

Marek Konarski & Folk(s) na 100 lecie Niepodległości to autorski projekt saksofonisty Marka Konarskiego. Przywiązanie do ojczyzny, chęć głębszego poznania polskiej muzyki ludowej, wiedza zdobyta na europejskich uczelniach oraz doświadczenie sceniczne  zaowocowały tym unikatowym projektem, który stanowi  niezwykłe połączenie jazzu, muzyki improwizowanej i polskiego folku. Pomysł na stworzenie tego zespołu powstał w Kopenhadze, miejscu zamieszkania lidera. Do udziału w projekcie saksofonista zaprasza wybitnych polskich artystów od lat mieszkających poza granicami naszego kraju, którzy również studiowali na najlepszych europejskich uczelniach muzycznych. Każdy z artystów oprócz wykształcenia jazzowego wykazuje silne przywiązanie do polskiej muzyki klasycznej oraz ludowej.

Marek Konarski – polski saksofonista, kompozytor i improwizator
Artur Tuźnik – fortepian
Mariusz Prasniewski – kontrabas
Kuba Gudz – perkusja

Muzyk charakteryzujący się ciepłym i głębokim brzmieniem, rozpoznawalną frazą oraz niezwykłą wrażliwością muzyczną. Aktywny na scenie europejskiej zarówno jako lider jak i członek wielu projektów. Jego improwizacje są energiczne i pełne liryzmu, słychać w nich wpływ muzyki skandynawskiej, polskiej muzyki ludowej oraz be-bopu.

Od 2006 roku uczęszczał na zajęcia Małej Akademii Jazzu prowadzonej przez Boguława Dziekańskiego i gorzowski Jazz Club Pod Filarami, ta niezwykła forma edukacji zaowocowała zamiłowaniem do muzyki jazzowej. Obecnie saksofonista jest jej najmłodszym wykładowcą.

W 2011 roku wyjeżdża na studia do Danii, by kształcić się na Syddansk Musik Konservatorium. Od tamtego czasu na stałe współpracuje ze świetną duńsko-szwedzką sekcją rytmiczną: Carl Winter- fortepian, Johnny Aman – kontrabas, Anders Mogensen – perkusja, z którą do dziś koncertuje w Europie.

W 2012 roku z zespołem Tone Raw zostaje laureatem konkursu na Jazzowy Debiut Fonograficzny organizowany przez Instytut Muzyka i Tańca w Warszawie i nagrywa debiutancki album „Tone Raw” dla SOS Music, który został bardzo dobrze oceniony przez krytyków. Krążek otrzymał cztery gwiazdki w prestiżowym miesięczniku ”Jazz Forum”. Zespół oprócz saksofonisty tworzyli: Sebastian Zawadzki – fortepian, Thomas Kolarczyk – kontrabas, Kuba Gudz – perkusja.Kwartet zagrał kilkadziesiąt koncertów promujących debiutancki album. Entuzjazm i energia, płynąca ze świeżych doświadczeń zaowocowała oryginalnym materiałem, który znalazł się na tej płycie.

Artysta zdobył wiele nagród dla najlepszego solisty na konkursach jazzowych, m.in. Poznań Blue Note Competition 2016, Tarnów Jazz Contest 2016, Young Nordic Jazz Comets 2015 w Helsinkach, Novum Jazz Festival 2014 w Łomży i wiele innych.

Jednym z  największych osiągnięć saksofonisty było otrzymanie tytułu Muzyka Roku 2015 na wyspie Fyn, nagroda przyznawana przez Duński Związek Muzyków Jazzowych. Okazało się to punktem zwrotnym w jego karierze. W tym samym roku do współpracy zaprosił go legendarny amerykański saksofonista Jerry Bergonzi, z którym zagrał koncerty w Polsce i Danii.

Od 2017 roku Konarski współpracuje z Tim’em Hagans’em- pochodzącym z Ohio trębaczem, trzykrotnie nominowanym do nagrody Grammy. Wiosną 2018 roku muzycy zagrali trasę koncertową w Polsce a już w Grudniu nagrają w Kopenhadze płytę.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Polski Jazz 360°” Fundacji Polski Jazz.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Niepodległe Sejny” realizowanego jako inicjatywa obywatelska przez Stowarzyszenie „Origo” w ramach projektu „Podlaskie lokalnie” dofinansowanego ze środków „Funduszu Inicjatyw Obywatelskich”. Regionalnymi operatorami projektu są Fundacja Okno na Wschód oraz Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej.

Skip to content