Ferie 2018 dla dzieci, młodzieży i dorosłych

22.01.2018 r. - 3.02.2018 r.
wstęp wolny

 

 

Pierwsze mydło – warsztat mydlarski

21 stycznia (niedziela) w godz. 15.00-18.00

Podczas warsztatu opowiem o podstawach tworzenia mydeł naturalnych, właściwościach poszczególnych składników mydła oraz zasadach ich łączenia. Plan jest taki, by po warsztacie każdy z uczestników mógł samodzielnie, w domowych warunkach, skomponować mydło odpowiednie dla siebie, swoich bliskich lub mydło „do zadań specjalnych”. Wykonamy jeden rodzaj mydła w większej ilości, tak, by każdy mógł zabrać ze sobą swoją mydlaną kostkę. Używać będziemy tylko naturalnych składników, bez sztucznych barwników i aromatów ♥
Warsztat jest darmowy, a jeśli zbierze się grupa chętnych, istnieje możliwość zrobienia cyklu warsztatów mydlarskich w Sejnach 🙂
UWAGA!
Warsztat przeznaczony jest dla osób dorosłych.
Ponieważ do zmydlania tłuszczy używać będziemy silnie zasadowego wodorotlenku sodu, należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Proszę o założenie na czas warsztatów bluzki z długimi rękawami i spodni z długimi nogawkami oraz zakrytych butów. Odzież w kontakcie z wodorotlenkiem może się odbarwić, dlatego weźcie, proszę coś, co ew. może ulec takiemu zniszczeniu. Można też dodatkowo wziąć fartuch

Prowadzenie : Izabela Giczewska

 

Cuda niewidy – twórcze zabawy w teatrze cieni dla dzieci

22-26 stycznia (codziennie od poniedziałku do piątku w pierwszym tygodniu ferii) w godz. 11.00-14.00
w piątek 26 stycznia o 13.30 otwarty pokaz po warsztatowy dla wszystkich chętnych

Uwielbiana przez dzieci technika teatru cieni stwarza przestrzeń do zabawy i twórczych eksperymentów każdemu – bez względu na wiek, doświadczenie, czy poziom śmiałości. W teatrze cieni ziścić się mogą rzeczy niebywałe –  zwykłe, codzienne przedmioty mogą przeistaczać się w baśniowe stwory, ludzie dostają skrzydeł, a proste historie otrzymują niesamowitą, magiczną oprawę. W trakcie warsztatów „Cuda niewidy” dzieci będą miały okazję puścić wodze wyobraźni i uruchomić swoją kreatywność w radosnej atmosferze. Tematem do pracy będą „niestworzone rzeczy”  – dziecięce marzenia i wyobrażenia, które w twórczy sposób postaramy się zobrazować na ekranie.” Prowadzenie Monika Hołubowicz.

 

Spacery fotograficzne po Sejnach dla dzieci
23, 24, 30 i 31 stycznia (wtorki i środy ferii) w godz. 13.00-15.00

Spotkania warsztatowe skierowane do dzieci i młodzieży wyposażonych w smartfony lub cyfrowe aparaty fotograficzne. Podczas spacerów po Sejnach będziemy fotografowali różne obiekty od maleńkich po wielkie, pejzaże, detale, faktury, postaci, zwierzęta i wszystko co zaciekawi młodych fotografów by następnie wydrukować wybrane zdjęcia i za pomocą nożyczek i kleju w technice kolażu przygotować autorskie karty pocztowe z zimowych Sejn.
Prowadzenie: Krzysztof Dziemian

 

10 miesięcy wśród pingwinów – spotkanie z Anną Grebieniow

24 stycznia (środa) godzina 16.30

Spotkanie dla dzieci i rodziców z podróżniczką i badaczką-biologiem, która kilkukrotnie brała udział w polskich misjach naukowo-badawczych na Antarktyce. Będzie to multimedialna opowieść o pracy przyrodnika wśród pingwinów, słoni morskich, uchatek i innych płetwonogich oraz uskrzydlonych mieszkańców Wyspy Króla Jerzego w Antarktyce. Zaskakujące zwyczaje zwierząt i osobliwości dzikiej przyrody przeplecione będą osobistymi wrażeniami z życia w Krainie Lodu. Autorka opowie też o realiach codziennego życia w terenowej stacji badawczej Polskiej Stacji Antarktycznej „Arctowski”, na półwyspie Lions Rump.
https://www.youtube.com/watch?v=C0htZL1BZvw

 

 

Warsztaty linorytu

24 stycznia(środa) w godz. 15.00 – 18.00

26 stycznia (piątek) w godz. 12.00 – 15.00

Linoryt – technika graficzna należąca do technik druku wypukłego, również odbitka uzyskana tą techniką.
Linoryt podobny jest do drzeworytu wzdłużnego (langowego) z tą różnicą, że rysunek zamiast w drewnie żłobi się w linoleum. Jest ono łatwe do obróbki i odporne na uszkodzenia, a rycie możliwe we wszystkich kierunkach. Do opracowania matrycy używa się dłut, noży i innych narzędzi umożliwiających cięcie materiału. Odbitki wykonuje się na prasie ręcznej lub za pomocą kostki introligatorskiej.
Prowadzenie: Karina Sosnowska pod kierunkiem Marka Karpowicza

 

Warsztaty szczudlarskie dla dzieci (nauka chodzenia na szczudłach)
25, 26, 29 stycznia (pierwszy czwartek i piątek oraz drugi poniedziałek ferii) w godz. 10.00-12.00
Spotkania warsztatowe skierowane do dzieci z Sejn i okolic, które podczas ferii chciały by podjąć wyzwanie i zdobyć nową, niecodzienną umiejętność chodzenia na szczudłach.
Prowadzenie: Krzysztof Dziemian

 

Warsztaty reportażu dla młodzieży

25 i 26 stycznia (pierwszy czwartek i piątek oraz drugi piątek ferii) w godz. 14.00-16.00
2 lutego, godz. 15.00 – spotkanie podsumowujące i prezentacja prac uczestników

Uczestnicy dowiedzą się jak zrobić własną relację foto/wideo – od podstaw w świecie współczesnych mediów (nie tylko społecznościowych). Spotkania dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej wyposażonej w smartfon lub cyfrowy aparat fotograficzny czy kamerę. W programie: kadrowanie, techniki, sposoby, tajniki i inna wiedza wyniesiona z doświadczeń + trochę teorii i praktyki z twórczości wizualnej.
Prowadzenie: Marcin Pawlukiewicz

 

Dyskusyjny Klub Filmowy – projekcje wyjątkowych filmów dokumentalnych z Norwegii i Bułgarii dla młodzieży oraz dorosłych
25, 26 stycznia (czwartek i piątek) oraz 1 lutego (czwartek)  godz. 16.30

Pierwszy film w poruszający sposób przedstawia codzienne życie mieszkańców najbiedniejszego zakątka Unii Europejskiej. Znakomita bułgarska reżyserka rejestruje rok z życia małej wiejskiej szkoły podstawowej, w której nauczyciele starają się – pomimo braku środków – zapewnić dzieciom jak najlepszy poziom nauczania. Poprzez dokumentalną obserwację autorka wprowadza nas dyskretnie w życie całej społeczności: dzieci, rodziców, nauczycieli, którzy dzielą się swoimi historiami, planami na przyszłość i marzeniami. Przedstawiona w filmie szkoła pozornie jest taka sama jak inne szkoły, różnica polega na tym, że uczęszczają do niej dzieci romskie, które wciąż w społeczeństwie traktowane są jak obywatele drugiej kategorii i doświadczają dyskryminacji w wielu aspektach życia.

Drugi film opowiada o rodzeństwie mieszkającym w odległym zakątku Norwegii. Ich życie wypełniają codzienne obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa, jednak od nowoczesnych technologii wolą tradycyjne metody pracy na roli. Oboje są po siedemdziesiątce, a mijające lata odcisnęły wyraźny ślad na nich i ich relacjach. Film prezentuje ciepły, poetycki portret dwojga ludzi wiodących życie, które w dzisiejszych czasach zdaje się być zupełnie wyjątkowe.

Trzeci film opowiada historię trzech braci, którzy wybierają się wspólnie w wyjątkową podróż. Zainspirowani historią znanego surfera nieustannie poszukującego perfekcyjnej fali, wyruszają na odległą norweską, arktyczną wyspę Bjørnøya. Wyposażeni w deskę surfingową, deskę snowboardową, paralotnię oraz rozmaite inne sprzęty, przemieniają surową przyrodę wyspy w swój prywatny plac zabaw. Bracia odnajdują na wyspie wymarzone lodowate fale i strome zbocza, a my mamy okazję towarzyszyć im w emocjonujących zjazdach po arktycznym śniegu i surfowaniu po lodowatych morskich falach.

 

Warsztaty plastyczne dla dzieci
29, 30, 31 stycznia (poniedziałek, wtorek i środa drugiego tygodnia ferii) w godz. 13.00-15.00

Uczestnicy wykonają prace za pomocą różnych technik. Zajęcia będą okazją do poznania podstawowych pojęć plastycznych i rozwinięcia sprawności manualnych. Uwolnimy dziecięcy potencjał i twórczo spojrzymy na świat. Rodzice lub dziadkowie mile widziani! Zajęcia mają charakter otwartej, dziecięcej pracowni.
Prowadzenie: Dorota Jaczewska

 

Zwierzęta Afryki – spotkanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Michałem Synowcem
1 lutego (czwartek) godz. 12.00

Michał Synowiec „Zetor” www.globtroter4x4.pl podróżnik i organizator. Od 20 lat wędruje w różny sposób po świecie. Animator off-roadu, pilot samolotowy, paralotniowy i skoczek spadochronowy. Kiedyś wspinacz i płetwonurek, cały czas przewodnik górski. Projektant, wykonawca i uczestnik wielu dużych przedsięwzięć logistycznych w Kraju i za granicą. Animator i twórca rozmaitych przedsięwzięć pomocowych dla Polaków i Polonii na Wschodzie. Z zamiłowania i wykształcenia etnograf oraz menadżer.

 

Komu w drogę temu Sejny – gra terenowa dla dzieci i młodzieży
2 lutego (piątek) godz. 12.00-15.00

Zadaniem uczestników będzie trafienie do kilku punktów na terenie miasta, w których będzie trzeba wykonać zadania aby otrzymać części układanki wskazujące miejsce ukrytego skarbu.
Prowadzenie: Dorian Krause

 

Karnawałowy bal przebierańców dla dzieci (obowiązują stroje i przebrania)
2 lutego (piątek) godz. 16.00-18.00

 

Sejneńszczyzna – ludzie i granice – spotkanie z Ireną i Wojciechem Baturami
3 lutego (sobota) godz. 11.00

Spotkanie inauguruje nowy cykl comiesięcznych spotkań w Ośrodku Kultury w Sejnach na tematy związane z historią naszego miasta i regionu. Państwo Irena i Wojciech Baturowie są autorami przewodnika turystycznego Po ziemi sejneńskiej wydanego w 2001 roku przez suwalskie Wydawnictwo Hańcza.

 

Karmniki dla ptaków – rodzinne warsztaty
3 lutego, sobota, godz. 13.00

Warsztat dla dziewczynek, chłopców mam, ojców, cioć, wujków, babć i dziadków, którzy w rodzinnych lub kilkuosobowych zespołach pod okiem instruktora zbudują karmniki dla ptaków.
Prowadzenie: Ryszard Żyliński

 

 

Skip to content